Citat:
Ursprungligen postat av
Assault12
Du ägde ingen fastighet runt början på -90 va?
Vi sålde huset några år innan - ca 87-88. Men vi hade en sommarstuga som hamnade i räntekrisen i början av 90-talet. Vi beställde tid hos banken för att förhandla lite förlängd tid för att betala länet på sommarstugan. När vi kom till banken var det fullsatt med folk som var där i samma ärende. I stort sett alla som begärde - beviljades lite längre tid med lånen. Det var det lilla lokalkontorets chef som ville slippa extrajobbet med utmätning etc - så han beviljade glatt förlängd tid till alla som ansökte. I vårt fall - och de flesta fallen - handlade det om några månader. Så vitt jag vet behövde inte en enda villaägande kompis gå från gård och grund vid denna kris - men många kämpade tappert.
Vi köpte huset 66-67, och jag tycker nog att oljekrisen 1973 var lite jobbigare än 1990+-krisen. Villaoljan kostade 1000 kr kubiken 1973 - så plötsligt chockhöjdes priset till 5000 kr för en kubikmeter. Om vi snålade maximalt klarade vi oss nästan med ca 1,5 m2 per år - med ordentlig vedförstärkning, eftersom vi hade en kombipanna olja/ved. Från 1500 kr till 7500 kr per år, över en natt.
Min lön runt 1973 var ca 2200/2300 kr per månad som heltidsförsäljare på Systembolaget. När jag nämner dessa siffror från slutet av 1900-talet - förstår nog en och annan här vad inflation innebär.