Citat:
Ursprungligen postat av #LOUDmouth#
Inte ska du väl vara så kategorisk
Med tanke på att värme verkar vara ett av de största problemen på datorer nuförtiden så förbehåller jag mig rätten att vara det.
En fläkt i fronten och en i bakkant behövs med tanke på den rent ut sagt helvetiska värme som dagens processorer och grafikkort utvecklar. Fler än dessa två fläktar behövs dock mycket sällan. Det går att köpa hyfsade 120mm fläktar för 50 pix styck, så det behöver inte bli dyrt. Svala komponenter har längre livslängd än varma, detta gäller speciellt diskar.
F.ö. så brukar nätaggregatets fläkt (-ar) bara vara dimensionerade för att kyla just nätaggregatet. Att bara suga ut luft ur lådan med nätaggregatets fläkt kan leda till att luftströmmen i lådan leds lite väl långt upp och då passerar det kanske inte tillräckligt med luft förbi t.ex. grafikkortet som sitter längre ner.
P.S. No offense, jag tror att vi är överens om det mesta. D.S.