Skulle det vara en bra investering att köpa ett hus på nå skidställe å hyra ut till folk som vill åka skidor?
Vilka är bra områden i sälen, åre, idre , vemdalen ... vilken ort är bäst
Hur mycket tror ni man behöver lägga för att få en schysst stuga på ett attraktivt område? Jag kan såklart renovera å fixa så ett bra område är viktigast.
Tänkte låna det mesta , kan fixa cash men inte hela huset.
__________________
Senast redigerad av afs123 2019-01-14 kl. 23:28.
Vad tror du man kan tjäna om året på en sån? Hyra ut både sommaren och vintern
När jag varit i Åre på vintern har vi hyrt en stuga på typ 100 kvadrat för 10-12 000 i veckan. Detta har varit vid vecka 5-6 när priserna är som lägst. Ska du köpa en sån stuga får du nog slänga upp 4-6 miljoner.
Sälen (skistar) har lindvallen, högfjället, tandådalen och hundfjället. Att ha lift strax utanför dörren är attraktivt och berättigar en hög veckohyra. Annars ha nära till den slingbuss som går fram och tillbaka mellan ovan områden är att rekomendera, då kan barnen vara ute och åka utför och komma hem själva. (Buss ingår inliftkortet) Finns längdspår nära utanför stugan kan du fokusera på detta lite också. Tillgång till bastu är stort plus men inte nödvändigt.
Det kan vara en hyfsad passiv inkomst så länge det är på en bra och populär skidort, kan vara värt att tänka på att en stuga i ett sådant område förmodligen kostar cirka 2 miljoner. '
Lycka till!
Gillar man själv att åka skidor så är det kanske en bra grej, eftersom man själv kan nyttja stugan när den är obokad.
Som investering så är det ingen vidare grej. Vissa år är det snöfattigt eller så är det dåligt med folk som vill hyra.
Det finns många stugor i dessa områden, alla är inte uthyrda hela tiden.
Ansluter man sig till Skistar så tar de en rejäl hacka för servicen och uthyrningen.
Själv står du med risken.
Dessutom så binder du upp ett ganska stort kapital i stugan vilken gör att du kanske inte får något mer lån när du själv vill köpa hus att bo i.
Sätt dig o räkna på det.
Själv kom jag fram till att det inte är en bra affär när det kommer till pengar.
Om du köper en lägenhet i centrala Åre så slits den hårt, kräver mycket fix mellan skidsäsongerna som kan vara svår att beräkna/budgetera för.
Om du gillar att åka skidor ja, men som ren investering nej.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!