Citat:
Ursprungligen postat av
Rullgardajna
Vet inte. Psykiatrikern och allmänläkaren säger långvarig stress pga bakomliggande diagnoser. Blivit tröttare och tröttare sen 20-årsåldern. Alltid jobbat heltid ändå men nu går det inte längre.
Dina läkare borde läsa på.
Trötthet vid ADHD beror oftast på att man får jobba mkt mer än normalstörda personer en hel dag med att försöka koncentrera sig. Det är bland annat därför medicinering som hjälper koncentrationsförmågan kan fungera bra.
Pajasbeteende och överdrivet pratande har inget med ADHD i sig att göra, utan beror på en inre osäkerhet. Du får helt enkelt jobba upp din självkänsla och självförtroende. Med ADHD är det vanligt att man har en stor mängd misslyckanden i bagaget, vilket leder till att man tappar tron på sig själv.