Citat:
Ursprungligen postat av
Sook
En fråga är bara, menar du att det bara är invandrare som skapar kaos? Mitt minne drån när jag var ung var att det sköts vilt med raketer både här och där av etniska svenskar liksom andra. Att det är mpnga invandrare i områden med många invandrare är rätt logiskt.
Däremot har jag aldrig förstått varför polisen inte agerar. Det är väl bara att gå in och avbryta de som skjuter. Man kanske inte kan haffa alla men tar man några så vet övriga att risken finns att man blir haffad.
Jo, det är ganska blandad.
Har också varit där yngre o bara njutit av krut lukten.
I början av 00 talet råkade min amigo dra av en utländsk 'smällare' under en polisbuss.
Men till skillnad från de nya migranterna, så fick han följa med till fyllecell + hade lite blå märken på kroppen, när han släpptes, men slapp åtalet.
Jaja.
Varför polisen inte hindrar de nuvarande migranterna att spränga sönder saker eller folk? Ja, de är en skyddad/curlad grupp i samhället för övrigt, jmft med alla andra.
Edit;
Förstår nu i efterhand att min amigo var före sin tid o bara ville spränga loss Malmö från sverige, så att skiten kan puttas ut i sjön, kanske lyckas de nya förmågorna bättre detta år.