Citat:
Ursprungligen postat av
Higgswitz
Multipelberäkningarna PE och PS är de klassiska metoderna, men vid större investeringar är externa bedömare alltid att rekommendera (att räkna ut ett framtida kassaflöde är ungefär lika enkelt som att förutspå Stryktipset).
Har du betänkt att låta placera innehaven i en kapitalförsäkring? Således ersätts kapitalvinstskatt med avkastningsskatt (vilket är mycket lönsamt givet höga avkastningsförväntningar). Om inte så kan det vara ett sätt att få företaget att betala för den externa bedömaren. En sådan process är ofta dyr, men kan vara lönsam för alla parter om det är fler än bara du som önskar placera sina innehav i en kapitalförsäkring.
En extern bedömare? Ja, kanske det. Dock gäller det inte så jättemkt pengar (100 k kr), så jag får undersöka vad en sådans arvode kan ligga runt.
Vid detta tillfälle är det bara jag som ev. går in. Dock har ett 15-20-tal andra investerare redan gått in (ca 1 år sedan).
Tack för tipset om KF!
Citat:
Ursprungligen postat av
Stygotius
Ja, du får ju värdera bolaget och sedan dela värderingen på antalet aktier..
Ja, jo, såklart. Fast det är lättare sagt än gjort för en vanlig 'Svensson'. Bolaget har knappt några fysiska tillgångar. Däremot sitter bolaget på en del patent plus att ett antal större affärer är på väg in.