• 1
  • 2
2018-12-07, 23:38
  #1
Medlem
Strax före kl. 21 på fredagskvällen fick polisen i Uppsala möta upp en buss som anlände från Grisslehamn. Passagerare på bussen hade kontaktat polisen och uppgett att chauffören körde farligt och vårdslöst. Chauffören ska enligt polisens notis ha "farit genom kurvor i hög fart och jagat över farthinder". Flera passagerare ska ha slagit sig och fått lindrigare skador till följd av körningen. Bl.a. ska en passagerare ha gjort sig illa i bröstet efter att ha slagit emot ett säte. De skadade passagerarna uppges vara i åldrarna 55 - 70.

Polisens notis: https://polisen.se/aktuellt/handelse...brott-uppsala/

Lokal nyhetssajt: https://24uppsala.se/passagerare-ska...sfard_5f47e3f5

Vad för slags buss var det fråga om? Var det en vanlig linjebuss inom den lokala kollektivtrafiken, eller någon annan typ av buss? Och framför allt, vem är den ansvarslöse chauffören?
Citera
2018-12-07, 23:45
  #2
Medlem
iptrixs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av skanskman
Vad för slags buss var det fråga om? Var det en vanlig linjebuss inom den lokala kollektivtrafiken, eller någon annan typ av buss? Och framför allt, vem är den ansvarslöse chauffören?

Med tanke på att det inte finns på MSM, så finns det uppenbara slutsatser att dra om t.ex chauffören. Välkommen till det nya sverige.

Edit: Fel av mig, det fanns som betalartikel under DN.
Citera
2018-12-07, 23:54
  #3
Medlem
Larasofts avatar
Pensionärer som åkt med Eckerölinjen.
Citera
2018-12-07, 23:56
  #4
Medlem
Grisbrottarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av skanskman
Strax före kl. 21 på fredagskvällen …

Vad för slags buss var det fråga om? Var det en vanlig linjebuss inom den lokala kollektivtrafiken, eller någon annan typ av buss?
Tidpunkten för färden och att den då gick från Grisslehamn, pekar mot att det var en buss som gick från färjeläget där och att de resande åkte chartrad buss till och från Ålandskryssningen.
Åldern på passagerarna pekar åt att det var en pensionärskryssning, vilket väl är ganska vanligt dagtid, då vanligt folk arbetar.
Citera
2018-12-07, 23:59
  #5
Medlem
Larasofts avatar
Det verkar vara ont om bussförare, dåliga arbetsvillkor så mindre lämpliga får bli det.
Citera
2018-12-08, 00:02
  #6
Medlem
Första tanken är att föraren var tjackad. Nog kan man bli ganska vårdslös och aggresiv av det om man tar för mycket.
Citera
2018-12-08, 00:07
  #7
Medlem
Grisbrottarens avatar
Det går att köpa biljetter direkt av Eckerölinjen där anslutningsbuss från Uppsala ingår. Den avgår på hemvägen från Grisslehamn klockan 19.30 (om man tar eftermiddagskryssningen) vilket stämmer bra med att polisen fick möta upp vid 21-tiden i Uppsala.

Det verkar vara Björks buss som kör från orter i Stockholms län och SGS från Norrland. Vilket företag som kör bussarna från Uppsala framgår inte av bilderna på sajten.
https://www.eckerolinjen.se/anslutningsbussar/
__________________
Senast redigerad av Grisbrottaren 2018-12-08 kl. 00:11.
Citera
2018-12-08, 01:17
  #8
Medlem
Europes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av next-chapter
Första tanken är att föraren var tjackad. Nog kan man bli ganska vårdslös och aggresiv av det om man tar för mycket.

Det var även min första tanke. Jag minns att jag en gång för länge sedan talade med en person som jobbade på SL och denne berättade att det hade emellanåt funnits tunnelbaneförarna som använde narkotika. Just en tjackad tunnelbaneförare körde en gång nästan hela linjen till slutstationen utan att stanna vid stationerna och släppa av och på passagerare. Jag undrar hur de som satt på tåget reagerade.
Citera
2018-12-08, 01:27
  #9
Medlem
Halloween2s avatar
Har inte bussar säkerhetsbälten?
Citera
2018-12-08, 05:00
  #10
Medlem
Förmodligen uthyrd blattechaffis från taxikurir!
Citera
2018-12-08, 05:23
  #11
Medlem
Gabriel Knights avatar
Sådana där anslutningsturer är hatade av busschaffisar så de gör allt för att undvika dem. Troligen var föraren arg för att han drog det kortaste strået och var tvungen att köra turen. Nu slipper han ju göra det vilket var meningen så han är nog glad på måndag när han får köra "bättre" turer.
Citera
2018-12-08, 06:29
  #12
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Halloween2
Har inte bussar säkerhetsbälten?

Inte alla, men den här bussen hade säkert det. Men ingen använder dom...
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in