Citat:
Ursprungligen postat av
KidCooper
Idén att prata med soc har slagit oss men vore ju bäst för både dom och oss om man slapp blanda in soc.
Vi kollar efter ny bostad varje dag och har ringt till olika hyresvärdar i vår stad men det är stor bostadsbrist i staden vi bor i så är svårt att hitta något.
Varför vore det bäst för dom och er att slippa blanda in soc? Tänker du inte en sekund på bäbisen? Snart kommer de skrika på barnet lika mycket eftersom de inte verkar klara eller ens bry sig om lågmäld konfliktlösning. Dom skulle behöva stöd i att hitta andra metoder än skrik när man är oense, genom familjerådgivning kanske eller boendestödjare. Det fixar soc in dem på, eller nåt liknande i alla stödåtgärder som finns för urballade unga föräldrar. Det blir
win/win/win-situation och du kommer med ett enkelt telefonsamtal att ha räddat en bäbis från en uppväxt i storgräl där den inte fått sova ostört. Om det alls betyder nåt för dig att hjälpa ett litet barn i ångest? Det går att göra anonym anmälan till och med och de som bor under får inte reda på att det är ni. Du behöver inte komma med några långa förklaringar alls, det är soc sak att forska.
Det verkar som
du verkligen överväger vräkning, det stod i nåt annat inlägg. Det trodde jag aldrig, skulle inte ha nämnt det till ett ego som dig. Det är bostadsbrist och du vill tvinga ut dem med bäbisen på bar backe. Fy dig hemska människa!
Du skulle kunna
be hyresvärden ansluta sig till Störningsjouren, är vaktbolag som Securitas han får göra ett avtal med.
Då ringer du dit när grannen bråkar, inte när bara bäbisen skriker, de rycker ut och kollar upp om störning sker. I så fall får grannen
böta, 850 spänn är det där jag bor. Blir det då var och varannan dag det dyker upp en biffig uniformerad kille som skriver ut böter, kommer de snart knipa igen. Inte bäbisen då, men den kommer bli lugnare om föräldrarna är det.