Citat:
Ursprungligen postat av
Bananrepublikan
Punkt 24 i NSDAP's partiprogram förklarar deras syn på religion:
Vi kräver frihet för alla religiösa trosriktningar i staten, såvitt deras bestånd inte sätt den germanska rasens sedlighets- och moralkänsla i fara. Partiet som sådant företräder en ståndpunkt av positiv kristendom, utan att binda sig konfessionellt till någon viss trosbekännelse. Det bekämpar den judisk-materialistiska anden inom och utom oss, och är övertygat om att ett varaktigt tillfrisknande hos vårt folk bara kan vara framgångsrikt på följande grund: Allmännytta före egennytta.
jag har ju gått efter detta när det gäller den delen här i tråden..NSDAP's partiprogram läste han ju minst sagt garanterat..
sen att han skulle kunnat analysera bibeln på samma sätt vi gjort här i tråden och kom fram till att svarta var judar och guds utvalda folk från början är bara en möjlighet men som ändå pekar på att han faktiskt gjorde det då han pratade ut till folket om just detta och lät svarta vara medborgare, soldater eller SS.
sen att han valde ha "God with us" på sina soldaters bälten stärker min teori med iallafall..