• 1
  • 2
2018-11-23, 02:45
  #1
Medlem
Nostradumbasss avatar
Rasismletarjournalisten David Baas på Expressen har samarbetat med Expo och Researchgruppen för att jaga privatpersoner som skriver elaka saker i kommentarsfält. Han har också ägnat sig åt att jaga SD-ledarmöter gång efter annan.

Är detta slutet på en karriär vi ser? Vänsterextremisterna i Researchgruppen fick också "Stora journalistpriset" för några år sedan, och sedan dog allting. Expo har tappat i betydelse, och Researchgruppen är nästan helt döda nuförtiden.

David Baas som ju jobbat med en tunna uppgifter som kommer från Researchgruppen men vi har sett att tunnan blivit mer och mer tom allt eftersom åren gått. Nu fylls rasism-och-hot-och-hat-tunnan inte på längre. Vi såg det i valrörelsen nu senast där David Baas mer och mer kokade soppa på en spik.

Frågan är, nu när vi är påväg mot andra och förhoppningsvis bättre tider, att David Baas karriär som nazist och rasistjägare på Expressen är över, och att detta "Stora journalistpris" är ett tack för lång och trogen nazistjägartjänst.

Nu är tunnan tom, och vi kanske kommer att få se David Baas skriva som hovreporter istället och rapportera om princessfödelsedagar.

Är Stora journalistpriset sista sucken, och att David har jagat hot-och-hat-nazister färdigt nu? Vad tror "the usual suspects" här?
Citera
2018-11-23, 04:29
  #2
Bannlyst
En "journalist" som sägs bevaka extremister men som inte intervjuar dom är extremisterna fastän han fått inbjudan och tillfällen gång på gång.

Sorglig jävel!

Jag hoppas verkligen det är slutet för honom oavsett om han fått något pris eller inte.
Citera
2018-11-23, 04:33
  #3
Medlem
MrBulldoggs avatar
Det vore fint om Den Store Vite Nazistjägaren föll på eget grepp ute i ingenmansland, men dessvärre råder ju inte Darwinismens grundlagar i det upplysta mönstersamhället.

Kompisarna inom Media kommer säkerligen att hitta något sorgligt fall ute i skogen där de kan sätta in SWAT-styrkan för att avslöja ännu någon 60+ farmor som av oförklarliga skäl har svårt att acceptera att gruppvåldtäkten av det 12-åriga barnbarnet lades ner fem minuter efter att anmälan gjordes.
Citera
2018-11-23, 08:10
  #4
Medlem
S0LD13R777s avatar
Hade de ingen bättre än den där Djursex-fjanten Baas?
Snacka om att devalvera hela skiten, de kunde lika gärna givit det till den djurplågaren Näthatsgranskaren, den där ex-snuten what's his name? Åberg?
Citera
2018-11-23, 09:50
  #5
Medlem
Baas är bara EXPOs "målvakt". Baas rekryterades till Bonniers från EXPO och får färdiga "nazipaket" och "hemligt material" som bla folk även på Acta Publica hackat fram. Detta överlämnas till Baas alt säljs till Bonniers där Baas gör lite omskrivningar så det blir hans "eget". - Att Baas sitter och hackar riksdagens mailservrar tror i alla fall jag inte på. Det är Acta Publica som sysslar med sådant backstage. Acta publica är uppbyggt av kommunister, AFA, Researchgruppen och främst EXPO och verksamheten beskrivs bäst som en hybrid mellan STASI och Scientologerna. - Allt handlar mest om att "slå mynt" av artificiella nazi-hotbilder. De har kapat och kommersialiserat antirasismen fullt ut.

Att Bonniers belönar denna verksamhet är bara bra. Det visar att någonting är mycket, mycket fel.
Antingen är Bonniers elaka jäklar som bara kommersialiserar nazi-hotet eller är de psykiskt labila i släktled och tror på vad de säger och läser i DN om att "nazisterna tar över". Hursomhelst så förpestar Bonniers det här landet och vi kan tacka tex den nuvarande regeringskrisen nu tex för detta.

Belönandet av Baas (den egna anställde) visar hur absurt, bonnigt och löjligt allt blivit.

http://actapublica.se/kontakt/

Jag tycker att Familjen Bonniers bör skriva av sig sin nazi-ångest här på Flashback som alla andra svenskar istället för att låsta sig manipuleras av lögnare och charlataner som är ute efter deras pengar. Alternativt är även Bonniers kommunister och med i spelet.

Journalistkåren i Stockholm har inget liv. Aldrig har det varit så tydligt som idag.
Citera
2018-11-23, 13:51
  #6
Medlem
Förhoppningsvis!

Även ETC som likt många vänsterextrema tidskrifter är nere för räkning efter fuskande med prenumeranter. EXPO står nog på tur.

Aftonhoran, DN, Expressen m.fl. lider tidningsdöden alternativa medier bara växer. Wohoo!

David är i bästa fall anställd på Amnesty eller annan judefinansierad organisation om ett par år. Dessa ska givetvis även förstöras!
Citera
2018-11-23, 17:09
  #7
Medlem
Klubben för inbördes beundran.

Att Baas får priset visar ju bara ytterligare på hur sjuka dessa priser och pristagare är.
Citera
2018-11-25, 02:52
  #8
Medlem
Detta är inte slutet för Baas. Det är början till slutet för prisutdelaren Carl-Johan Bonniers. Det blir allt mer uppenbart att han är ett skämt.
Citera
2018-11-25, 22:06
  #9
Medlem
Vedklyvens avatar
David Baas anklagade YouTubern Angry Foreigner (Arga Blatten) för att ha inspirerat till massmord.

Kolla gärna Arga Blattens svar:https://www.youtube.com/watch?v=LWiqh7Zu1F0&t=328s
Citera
2018-11-30, 09:15
  #10
Medlem
Här är exempel på Baas helt fantastiska journalistik. 1. Får hackad info från Expo och Acta Publica. 2. Kokar soppa på en spik och upprepar och förstorar i all oändlighet.

Vi skall samtidigt veta att dödshot mot etniska svenskar i Malmö "lämnas utan åtgärd" av åklagarmyndigheten.

Läs och häpna. Stora journalist prisets stolta mottagare har gjort det igen. Hjälten. Carl-Johan Bonniers stolthet och föredöme.

https://www.expressen.se/nyheter/sd-...-aldre-kvinna/
Citera
2018-11-30, 09:37
  #11
Medlem
ArthurMorgans avatar
Finns det något annat land i världen där man i riksmedia jagar och hänger ut enskilda privatpersoner för att de skrivit hätska politiska inlägg på nätet?
Citera
2018-11-30, 11:46
  #12
Medlem
Ankdammsmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kulturmarxist
Baas är bara EXPOs "målvakt". Baas rekryterades till Bonniers från EXPO och får färdiga "nazipaket" och "hemligt material" som bla folk även på Acta Publica hackat fram. Detta överlämnas till Baas alt säljs till Bonniers där Baas gör lite omskrivningar så det blir hans "eget". - Att Baas sitter och hackar riksdagens mailservrar tror i alla fall jag inte på. Det är Acta Publica som sysslar med sådant backstage. Acta publica är uppbyggt av kommunister, AFA, Researchgruppen och främst EXPO och verksamheten beskrivs bäst som en hybrid mellan STASI och Scientologerna.

Jag gillar normalt sett inte konspirationsteorier men det finns alldeles för mycket belägg för ovanstående för att avfärda det. Researchgruppens tentakler in i systemet får en att tänka på Italien eller tredje världen.

Citat:
Belönandet av Baas (den egna anställde) visar hur absurt, bonnigt och löjligt allt blivit.

Är det något som svenska journalister stinker av så är det provinsialism. Jag undrar om de ens behärskar engelska med tanke på hur otroligt begränsad utblick de har.

Citat:
Ursprungligen postat av ArthurMorgan
Finns det något annat land i världen där man i riksmedia jagar och hänger ut enskilda privatpersoner för att de skrivit hätska politiska inlägg på nätet?

Inte vad jag vet. Den danska vänstern försökte med ett upplägg liknande Researchgruppens men säkerhetspolisen satte stopp, så den institutionella toleransen/korruptionen när det gäller sånt i Sverige är en avgörande skillnad.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in