Citat:
Ursprungligen postat av
carlpetersen73
Om man måste låna en bil har man gjort ett val som inte täcker ens behov. Spontanröjde hemma i torsdags och for till tippen med en massa bråte. Med min snygga kombi

Citat:
Ursprungligen postat av
Moltas666
Nej, nu svamlar du. Dom flesta inköp som vi människor gör innebär någon form av kompromiss. Har man 5 barn + hustru så köper man ingen Fiat 600. Är man däremot ensamstående med en förkärlek för gamla italienska bilar så köper man kanske en Fiat 600...och lånar brorsans V70 när man handlar nytt köksbord på IKEA.
Ett behov som endast uppstår i undantagsfall planerar man som regel inte för vid ett inköp. Samma resonemang kan man anbringa i många olika situationer i livet.
Jag håller på sätt och vis med er båda två, men man bör inte hårddra det - hela livet är en serie av kompromisser och avvägningar. Det är inte otänkbart att man kommer att byta bostad under bilens livstid och behöver flytta hela bohaget, men det verkar ju inte vettigt att därför köpa största möjliga (last-)bil som man får köra? Ifall behovet uppstår?
En kombi är i min mening en bra
kompromiss - funkar bra till vardags och för de mesta situationer där man behöver lite mer lastutrymme än en sedan. En bra kompromiss mellan en Fiat Barchetta och en Renault Master med 17 m3 lastutrymme och bakgavellyft.
För de flesta med vanlig ekonomi, som inte har råd med 2 eller flera bilar (sportcab + bruksbil + kanske något annat spännande), så är en kombi helt enkelt ett hyfsat val tycker jag.
Jag är ensamstående och har inte hund. Jag känner ingen som jag kan låna en kombi av. Så valet var naturligt, jag valde en kombi... Det kanske bara är 5-10 ggr/år som jag behöver det extra lastutrymmet, men då jag är nöjd med valet jag gjorde. När jag sedermera ska flytta, så hyr jag något större.
PS: jag valde dragkrok också, trots att någon här tycker att den "ser ut som en kuk".

Den har jag inte behövt använda ofta (dragkroken alltså, inte kuken) men då var det praktiskt - bara hyra ett släp på Statoil.
DS.