Citat:
	
		
			
			
				 Ursprungligen postat av 
Japhy
			 
			Han är ju straffmyndig. Jag förstår inte varför föräldrarna ska betala. Kanske det bara var ett erbjudande innan de drar det till tinget?
		
	 
 
Troligen är det en koppling till föräldrarnas förlängda vårdnadsplikt vid skolgång efter 18 år (då omvänt kopplad, man har fortsatt föräldraansvar också). 
Går saken till åtal (det tycks den göra) kommer ju åtminstone 18-åringen (straffmyndig) att få någon form av straff, och dömas att betala ett skadestånd (gärningen har medfört ekonomisk skada).  
Huruvida föräldrarna också åker på det (solidariskt) är litet mer oklart, i alla fall för mig. Summan är i alla fall tillräckligt liten för att rymmas inom spärregeln för stora skadeståndsbelopp.
En invändning man kan göra (alla kan göra) är eventuellt att "Sådär mycket kan det väl ändå inte kostat". Men detta hanterar rätten vanligen utan problem, fakta finns vanligen.