2018-11-05, 05:08
  #13
Medlem
Arbetarbroders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trueforgood
Illuminati, 9/11, chemtrails, flat earth, hollow earth, lizard men etc etc. Visst kan det vara lite kul att läsa om dessa konspirationsteorier, men en normalt funtad människa förstår ju självklart t ex att jorden inte är platt. Ändå envisas vissa människor att tro på dessa teorier, och vissa dedikerar stora dela av sina liv åt detta. Dom sprider länkar på Facebook, diskuterar med likasinnade i grupper och verkar närmast religösa i sitt troende.

Alla tror på Konspirationsteorier.
Officella förklaringen på 9/11 är en konspirarionsteori. Att Ryssland hackade amerikanska valet 2016 är också en. Vissa verkar direkt omfamna de som media ger ut. De har jag svårt att förstå.

Man får ta varje konspiration för sig och se vad de finns för substans.
Eller är det just de här du menar?
Citat:
Illuminati, 9/11, chemtrails, flat earth, hollow earth, lizard

Illuminati = frimurare, satanisk elit, Synagogue of Satan.
9/1 = var det Israel som gjorde för starta Yinon Plan och Greater Israel. Får nästan panik när folk inte vet det än idag. De är ett medvetet val man gjort då.
Flat Earth =. jag vet inte jag trodde de var en Psyop först, men en del verklar tro på det. Och ärligt talat, vad fan jag? Kanske den är, men ser inte vad de spelar för roll riktigt.
Hollow Earth = aldrig hört talas om.
Lizards = de är väl för folk ska kunna sätta ihop valfri konspiration med ”jaha, du tror på Lizards som styr världen” ..hört kristna som säger de är demoner, besatta. Själv vet jag inte, men tror inte på Ödlor som styr.

Håller med om Flat Earth, förstår inte vad de gör för skillnad.
Men är väl bättre än folk börjar med knark. Min personliga favorit är antisemitiska konsprationsteorier, de brukar ligga något i dem. Alla Terror-hoax är intressant med.

Konspirationsteori är ett begrepp som myntades av CIA för alla som hade frågor om mordet på JFK.
Förhindra att den officella versionen ifrågasattes. https://projectunspeakable.com/consp...ention-of-cia/

De ska man göra, Question Everything!
Citera
2018-11-05, 06:06
  #14
Medlem
Lydans avatar
En majoritet av politikerna tror på konspirationsteorin om "patriarkatet"; och 80% röstar på dessa stollar, så det är inte direkt något ovanligt fenomen.

Folk är själviska, och fega. De vågar inte erkänna sina egna brister, och ter sig därför till konspirationsteorier istället. Det är ett sätt att skapa en identitet som man inte klarar av att göra på egen hand.
Citera
2018-11-05, 06:09
  #15
Medlem
Knucklehugss avatar
Sen kan det vara faktaresistenta människor som tror på konspirationsteorier. Har själv diskuterat med en som trodde att svininfluensan var manmade och att vaccinet var en substans för att kontrollera människor. Jag drog igenom nästan den hela vetenskapliga historien om vaccinationer till en helt faktaresistent människa som bara sa.... Nä så är det inte
Citera
2018-11-05, 08:42
  #16
Medlem
UndeadNinjas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trueforgood
Illuminati, 9/11, chemtrails, flat earth, hollow earth, lizard men etc etc. Visst kan det vara lite kul att läsa om dessa konspirationsteorier, men en normalt funtad människa förstår ju självklart t ex att jorden inte är platt. Ändå envisas vissa människor att tro på dessa teorier, och vissa dedikerar stora dela av sina liv åt detta. Dom sprider länkar på Facebook, diskuterar med likasinnade i grupper och verkar närmast religösa i sitt troende.

Jag har själv ett par gamla barndomsvänner (vuxna individer) som tror på mer eller mindre alla dessa. Det går inte resonera med dom överhuvudtaget, och man blir bara frustrerad så har lagt ner tanken med att få dom att förstå hur banala deras tankar. Dom tror att dom är så smarta och menar att det är jag som är trög som inte "sett igenom lögnerna". Oavsett hur mycket bevis man än har menar dom att det är lögner som planterade bevis, CGI och allt vad det är.

Vad är det som gör att man väljer att tro på dessa konspirationsteorier? För mycket knark? Låg begåvning? Psykos? En kombination av allt detta? Jag är innerligen nyfiken på detta.

Om du verkligen går igenom dina exempel och gör lite research så skulle du se att många ämnen som du och andra kallar konspirationsteorier inte längre är teorier som tex 9/11, illuminati och chemtrails. Det råder idag ingen tvekan om att 9/11 inte gick till på det sättet som officiellt påstås och det handlar inte om teorier osv utan det finns mängder av glasklara konkreta bevis som talar för andra orsaker än den terrorattack det skulle se ut att vara.

Illuminati handlar om dom mäktiga enprocents elitmännen inom tex bank, olja, militära industriella komplexet (vapen industrin), läkemedelsindustrin och andra multinationella företag. Det är inte heller längre någon konspirationsteori att dessa män, Rockefellers, Rotchilds, Bill Gates med flera har en mycket större makt än puppet politiker och att dom styr bakom kulisserna och jobbar mot en enda global världsregering har dom själva sagt, illuminati med mening att den lilla kick superrika eliten styr bakom kulisserna och har den verkliga makten är inte längre en teori.

Tex så är federal reserve som från inget skapar pengar som lånas ut till amerikanska staten med hög ränta är en bitter verklighet och tänk själv hur sjukt det är att privata företag som centralbankerna kan skapa pengar hur dom vill från ingenting medan det annars kallas för counterfeiting om någon annan gör det.

Chemtrails är numera erkänt och det finns mängder av bevis och dokumentation tex där militären håller på med det för väderkontroll och vädermodifikation.

Det finns väldigt många sjukt summa och knasiga konspirationsteorier men sen finns det också många som verkar tokiga innan man börjar gräva i det och då märker hur det egentligen är och det finns mängder med tidigare konspirationsteorier från förut som senare visade sig vara sant.

Tex konspirationsteorierna att Vietnamkriget startades pga en false flag bevisades senare att stämma och kriget mot terror där det sedan bevisades att det inte fanns några massförstörelsevapen hos Sadam Hussein osv osv, det finns ton av exempel på konspirationsteorier som senare visade sig vara sanna.

Sen finns det sånt som flat earth då som du nämde som exempel. Angående just det ämnet så tänker dom allra flesta som du av att bara höra orden flat earth att det är ju helt tokigt vilket jag själv också tyckte först då jag såg att det fanns folk som tror att jorden är platt, det är ju helt galet tänkte jag precis som så många andra och som så många andra så tänkte man att jorden är ju rund det vet vi ju jorden är ju rund.

Men som så många andra så när man väl börjar gräva i det oftast för att debunka och motbevisa flat earth så upptäcker man att det finns otroligt mycket mer bevis och belägg för att jorden är platt än vad man kunde föreställa sig.

YouTube har gjort så att om man söker på flat earth på youtube så kommer det bara upp en massa skit med dåliga debunks som inte alls debunkar och många som bara förlöjligar medan det finns mängder av seriösa och legitima videos som tom lägger fram bevis och experiment osv som stöder flat earth, tex Eric Dubay (han har det mest omfattande och bästa bevis och argument osv), "celebrate truth", "ODDtv", "Jeranism", "Mark Sargent" med många fler, söker man på bla dessa på youtube så hittar man mängder av bra material som enkelt kan övertyga de mest skeptiska personerna, vilket också har hänt. Det finns otaligt många som gett sig ut på uppdrag att motbevisa den tokiga flat earth teorin men som själva blivit flat earthers efter det.

Jag tycker mer att det är konstigt att det finns så många naiva och ignoranta personer framförallt i dessa tider med all tillgång till information som finns idag, som inte ens kan föreställa sig att det sker skumma och onda saker bakom kulisserna och att det mörkas och hålls på så att den stora massan inte ska veta vad som verkligen pågår.
Citera
2018-11-05, 09:07
  #17
Medlem
Karmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av frange
Antagligen av samma anledning som folk tror på religioner...
Med den skillnaden att vissa konspirationsteorier har ju visat sig stämma.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Konspirationsteori
Citera
2018-11-05, 10:09
  #18
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av noll.con.troll
Håller med. Jag har själv sysslat med svenska teorier, och mitt liv blev jävligt spännande där ett tag. Man får kontakt med människor som vill berätta olika saker, hemligheter de burit runt på... Man lägger lite pussel.

Jag skrev en bok om mina erfarenheter. Den blev inte utgiven och det var inget jag förväntade mig, men en välkänd professor och samhällsvetare tog sig tiden att läsa igenom manuset flera gånger och gav mig strålande kritik. Han bekräftade även att allvarliga konspirationer förekommer i Sverige. Människor med mycket kunskap - typ forskare - riskerar att bli indragna/drabbade iom att kunskap är makt.

Så: JA, det kan vara väldigt spännande att ägna sig åt konspirationer. Men det leder också lätt till paranoia och ångest.

Starta en blogg och publicera på Amazon, tar mindre än en timme, är gratis och boken kan börja beställas direkt. Jag läser gärna din blogg om du startar den.
Citera
2018-11-05, 10:14
  #19
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lydan
En majoritet av politikerna tror på konspirationsteorin om "patriarkatet"; och 80% röstar på dessa stollar, så det är inte direkt något ovanligt fenomen.

Folk är själviska, och fega. De vågar inte erkänna sina egna brister, och ter sig därför till konspirationsteorier istället. Det är ett sätt att skapa en identitet som man inte klarar av att göra på egen hand.

Med konspirationsteori menas allt som inte överensstämmer med det etablissemanget, massmedia och politikerna tycker och tror på. Om politikerna pratar om patriakratet så är det ju vetenskapligt bevisat bortom allt rimligt tvivel att patriakratet är något verkligt och som faktiskt går att döda liksom en varg i skogen.

Vilket är det vetenskapliga beviset? Ja, att man hört begreppet flera gånger i massmedia och varje gång man hört det, har ingen sagt ifrån eller ifrågasatt det och då blir det ju sanning och hjärnan klarar inte av att... Jag måste se på idol nu!
Citera
2018-11-05, 10:33
  #20
Medlem
Trasigatrosors avatar
För det ger livet färg och mystik.

Verkligheten är tråkig.
Citera
2018-11-05, 10:37
  #21
Medlem
Slottsgrytas avatar
Det är svårt att bryta sig fri från den hårda indoktrineringen systemet tryckt in i din skalle sedan du bar blöja, du är hårt hjärntvättad att inte tänka kritiskt och ifrågasätta.

Vissa av oss vaknar upp, andra inte, de kommer aldrig förstå att de är en bricka i ett spel och att världen är en enda stor teater för de mäktiga.

Tyvärr.
Citera
2018-11-05, 10:54
  #22
Medlem
Det måste vara folk som inte litar på vad folk säger .

Eller att dom bara tror så.


Eller att man tycker det är kul å va tvärtom
Hitta egna teorier.

Själv tyckte jag det var spännande att följa konspirationen om månlandningen på youtube film och kommentarerna var roligast. .
Inte för jag visste vad jag skulle tro utan det var logiskt och verkade äkta fejk för man inte visste. Typ låtsas psykologi. Varför var astrounaterna så tysta. Verkar som dom varit på begraving på månen osv . Spännande men antagligen ingen sanning .

Nu har jag tröttnat på det men det var kul nån månen ut. Månaden ut mena jag

Typ en film när dom kasta stativ å apparater eller vad det var på månen för å bevisa .. var rolig.
__________________
Senast redigerad av troligengud 2018-11-05 kl. 11:13.
Citera
2018-11-05, 11:08
  #23
Medlem
GusFrings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trueforgood
Illuminati, 9/11, chemtrails, flat earth, hollow earth, lizard men etc etc. Visst kan det vara lite kul att läsa om dessa konspirationsteorier, men en normalt funtad människa förstår ju självklart t ex att jorden inte är platt. Ändå envisas vissa människor att tro på dessa teorier, och vissa dedikerar stora dela av sina liv åt detta. Dom sprider länkar på Facebook, diskuterar med likasinnade i grupper och verkar närmast religösa i sitt troende.

Jag har själv ett par gamla barndomsvänner (vuxna individer) som tror på mer eller mindre alla dessa. Det går inte resonera med dom överhuvudtaget, och man blir bara frustrerad så har lagt ner tanken med att få dom att förstå hur banala deras tankar. Dom tror att dom är så smarta och menar att det är jag som är trög som inte "sett igenom lögnerna". Oavsett hur mycket bevis man än har menar dom att det är lögner som planterade bevis, CGI och allt vad det är.

Vad är det som gör att man väljer att tro på dessa konspirationsteorier? För mycket knark? Låg begåvning? Psykos? En kombination av allt detta? Jag är innerligen nyfiken på detta.

https://youarenotsosmart.com/transcr...m-episode-016/
Citera
2018-11-05, 11:26
  #24
Medlem
Czarens avatar
För att det finns flera "konspirationsteorier" som visat sig vara sanna exempelvis:
Project sunshine, MK-Ultra(CIAs tankekontroll experiment med LSD), Bad Booze(Att staten under alkoholförbudet i USA förgiftade alkohol), Dalai Lama är en CIA Agent(CIA betalade Laman 6 siffrigt under 60-talet) mfl.

Flera finns här:
http://www.readersdigest.com.au/true...ed-out-be-true


Den enda konspirationen är att det inte finns någon konspiration, det vet alla med en IQ över 53.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in