2018-10-20, 08:29
  #13
Medlem
cacas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cannibalization
Som sagt, allt kan härledas någonsannanstans. Tror att även kineserna fick den kunskapen "utifrån".
Kunskapen kom nog från den dagen någon som bakade bröd fick idén att testa om det inte går koka brödet istället, vore praktiskt då det är jobbigt släpa med sig en vedeldad ugn då man är på resa. Brödet vart nog misslyckat men det gick och äta, så gick det nog till när pastan upptäcktes, sen kan man spekulera hur man kom på att torkad pasta fungerar lika bra.

Även det troligen av slump, kanske man fyllna till och glömde färdiggjord deg i solen, dagen efter var den torr och i bakfyllan testade man att koka skiten ändå, vem vet?
Citera
2018-10-20, 08:57
  #14
Medlem
Titta vad som finns på tex en bondgård, nöt, fläsk, får, fågel samt fisk i sjön och vilt i skogen. Ta dessa och mixa dem med valfri grönsak, bär, rot, svamp, nötter, örter och kryddor som växer i Sverige så har du "Svensk Husmanskost".
Citera
2018-10-20, 09:44
  #15
Medlem
hieroboams avatar
Man kan gilla att tro att man äter något gammalt unikt kulturarv, men det mesta av maten vi äter är nya påfund. Pizza med ost och tomatsås t. ex. är bara runt 200 år gammalt, blir det mer komplicerat än knäckebröd med sill eller gröt så har vi inte ätit det länge.
Citera
2018-10-20, 09:50
  #16
Medlem
hieroboams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mjukmjukare
Pastan kommer från Kina.
Inte alla som vet.

´

Citat:
Ursprungligen postat av Cannibalization
Som sagt, allt kan härledas någonsannanstans. Tror att även kineserna fick den kunskapen "utifrån".
Nä, det är en historia från ett kanadensiskt pastaföretags reklamtidning från 20-talet.
Citera
2018-10-20, 12:06
  #17
Medlem
mjukmjukares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hatan
Palt är ju ganska Svenskt, även blodpudding.
ingredienserna är väl snarlika?
Blodpudding är ju gött.

Palt är likt kroppkakor gjort på potatis med fläsk till.
Lite olika tillagningssätt mellan palt och kroppkakor.
Du måste tänka på blodpalt som är något helt annat.

´
Citera
2018-10-20, 12:14
  #18
Medlem
StatligaTeleverkets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mjukmjukare
Svensk husmanskost med maträtter som t.ex. Fläsk m löksås, Köttbullar m gräddsås, Dillkött, Kroppkakor/Palt m tillb. Isterband m stuvad potatis, Janssons Frestelse, Kolja m äggsås, Blodpudding m lingon, Pytt i panna, Kålpudding, Sjömansbiff, Skomakarlåda, Falukorv med mos/stuvade makaroner, Raggmunk m fläsk, Stekt strömming med mos, och lingon, Rotmos m fläsklägg m.m. är exempel på vardagsmat som kom oss tillhanda 40-50-tal och som har kommit idag att hamna under benämning Husmanskost.
Nja, att säga att alla de där rätterna är från 40-50-tal är ju fel. Många av de där rätterna förekommer i Iduns kokbok från 1911, som köttbullar, pyttipanna, sjömansbiff (även om receptet skiljer sig något från dagens), stuvade makaroner, stekt strömming, rotmos m.m. så nog åt man det där före 40-talet. Däremot var det väl inte alltid man hade råd med kött på den tiden, så det kanske inte var vardagsmat direkt, åtminstone inte typ sjömansbiff, skomakarlåda, dillkött etc. Skulle tro att de flesta rätter vi idag kallar husmanskost har sitt ursprung, eller åtminstone i sin moderna form från första halvan av 1900-talet, möjligtvis sent 1800-tal. Biff á la Lindström har ju inte ändrats särskilt mycket sedan den uppfanns, t.ex. När det kommer till riktigt gamla rätter så är det väl Ärtsoppa, eller Ärter med Fläsk som den egentligen heter. Gröt är väl urgammalt det med.

Sen blir det ju lite löjligt att hålla på och säga att man äter köttbullar i andra länder också. Ja, det gör man, köttbullar förekommer i hela Europa och stora delar av Asien. I Spanien äter man köttbullar med en tomatsås t.ex. Jävligt gott förvisso, men helt annorlunda. Köttbullar med gräddsås och lingon äter man inte någon annanstans vad jag vet, skulle vara Norge och Finland i så fall då?
Just kåldolmarna är ju inspirerade av Turkiska vinbladsdolmar men rätten har ju försvenskat så mycket att man inte direkt kan kalla den Turkisk längre. Däremot är svenska kåldolmar i stort sett samma sak som Polska Gołąbki.

Självklart har svensk matkultur influerats utifrån, men att säga att husmanskosten inte är svensk för det blir bara löjligt. I så fall är inte Italiensk mat särskilt Italiensk heller. Tomaterna kommer ju från Amerika från början.
Citera
2018-10-20, 12:42
  #19
Medlem
tjockballes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av StatligaTeleverket
Tomaterna kommer ju från Amerika från början.

Även potatis, majs och kalkon. Tobak också. Tobak är iofs ingen etablerad matvara, men färsk tobak, alltså inte torkad för rökning, går att äta och ska tom vara nyttig.
Citera
2018-10-20, 14:03
  #20
Medlem
olasvenssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Silltunna
Pizza kan mycket väl vara en svensk uppfinning. Vem fan vet att inte nån hedenhöstyp till grottmongo här uppe i norr slängde på några köttslamsor på sitt bakade barkbröd för 1000 år sedan?

Jag åt varma smörgåsar bakad i ugn före pizzan kom till Sverige.
Citera
2018-10-20, 14:54
  #21
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av mjukmjukare
Palt är likt kroppkakor gjort på potatis med fläsk till.
Lite olika tillagningssätt mellan palt och kroppkakor.
Du måste tänka på blodpalt som är något helt annat.

´

Jag är inte särskilt förtjust i paltbröd ej heller kroppkakor.
Ja det är är förmodligen vad du kallar blodpalt, ser ut som överflödig hud typ.
Citera
2018-10-20, 16:11
  #22
Medlem
zepofans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Le Cheval Blanc
Så är det. Det gäller ju såklart inte bara mat och det är den som påstår något annat som inte är påläst.
Däremot så kan ju något bli svenskt med tiden även om det är influerat från någon annan kultur. Som t.ex. köttbullar och kåldolmar.

Citat:
Ursprungligen postat av HonSmFngadeBlixten
Husmanskosten är billig, mättande och växer lokalt. Därför missbrukar man ordet när man påstår att kebab, risrätter, pizza och pasta är husmanskost. För att vara husmanskost ska maten kunna ha vuxit i Sverige.

Citat:
Ursprungligen postat av nsbm
Titta vad som finns på tex en bondgård, nöt, fläsk, får, fågel samt fisk i sjön och vilt i skogen. Ta dessa och mixa dem med valfri grönsak, bär, rot, svamp, nötter, örter och kryddor som växer i Sverige så har du "Svensk Husmanskost".
Ovanstående inlägg sammanfattar ganska bra min syn på husmanskost. Det är sådant som man kunde odla själv eller iaf fanns att tillgå för den största delen av befolkningen.

Svenskar var ju även tidigt ute och såg sig om i andra länder redan för 1000 år sedan och influerades givetvis av maten de åt där. När de sedan kom hem så försökte de återskapa det de ätit i andra länder, fast med de råvaror som fanns att tillgå i Sverige. Vinbladsdolmar med lammkött blev i Sverige nöt- eller fläskkött i kålblad, men själva grundidén är densamma, att tillaga hackat kött i ett blad.

Alla länder har väl i princip någon form av köttbullar? Köfte, keftedes, cevapi, albondigas m fl. och "Svenska" köttbullar är samma andas barn, det kött som finns att tillgå hackas/mals och tillagas med de kryddor man har, och resultaten blir därför helt olika smakmässigt. I det här fallet tror jag inte att influenser från olika länder haft så stor betydelse.
Citera
2018-10-20, 21:56
  #23
Moderator
Kyrpators avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Koiho
Det som Tore Wretman gjorde, det var snarare att modernisera husmanskosten. Han uppfann alltså inte husmanskosten på nytt. Samma sak med andra kockar.

Inte det heller, skulle jag vilja säga. Det han gjorde var att ta in husmanskosten i finrummet och servera den på guldkrogar.
Citera
2018-10-20, 22:07
  #24
Moderator
Kyrpators avatar
Citat:
Ursprungligen postat av StatligaTeleverket
Just kåldolmarna är ju inspirerade av Turkiska vinbladsdolmar men rätten har ju försvenskat så mycket att man inte direkt kan kalla den Turkisk längre. Däremot är svenska kåldolmar i stort sett samma sak som Polska Gołąbki.

Jag skulle bra gärna vilja se källan till att de svenska kåldolmarna inspirerades just av turkiska vinbladsdolmar. Kåldolmar i en eller annan form äter man ju över hela Central- och Östeuropa inklusive Balkan. Är det inte rimligare att anta att vi har fått dem från Östersjöns södra kust? Eller skall man anta att vi visserligen hade exponerats för tyska och polska kåldolmar under några hundra år, men att polletten trillade ner först när vi hade sett dolmar gjorda på exotiska blad som inte fanns att tillgå i Sverige?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in