Citat:
Ursprungligen postat av
ragingduck
Skulle du säga att heubach-edelmetalle.de fortfarande är ett bra alternativ att köpa ifrån eller finns det någon hemsida du rekommenderar är väldigt ny när det kommer till detta?
På denna hemsida kan du jämföra priser på guld och silver hos olika återförsäljare:
https://www.gold.de/kaufen/goldmuenzen/centenario/ (översätt hemsidan bara).
Det negativa med många av dessa hemsidor är att de inte tar kreditkort utan endast banköverföring. Att det är en nackdel kanske jag emellertid är ensam om att tycka. Beroende lite på vad du ska handla kan du titta på svenska återförsäljare. När det gäller guld är det enligt min mening inte nödvändigtvis bättre att köpa från utländska säljare. T.ex. Tavex kan ha bra priser guldmynt, jämför deras pris med "spotpriset/marknadspriset" på guld så ser du om det är ett bra pris.
Personligen har jag endast handlat från privatpersoner via det forumet och Tradera. Det för förstås med sig risker, t.ex. att det är förfalskningar ute till försäljning, samtidigt har jag köpt guld för ett par procent under marknadspriset med den metoden. Vissa guldmynt, svenska minnesmynt från Riksbanken brukar säljas/köpas runt spotpriset vilket är ett bra alternativ om du vill investera i guld för mindre belopp. Det här inlägget kan bli långt men om du är ny är en given rekommendation att börja läsa på det forumet, titta vad som säljs där och till vilket pris.