Citat:
Ursprungligen postat av
oroligstudent
Kan arbetsgivaren se att ett visst betyg kommer från en omtenta?
Det står i din examen när en kurs avslutades, och kör du en omtenta (t.ex. i aug) så förstår man ju att du har examinerats på en omtenta. Dock torde ingen arbetsgivare orka sitta och gå igenom den preliminära kursplanen för varje kurs på hela ditt program och sedan jämföra med datumen för dina slutliga betyg, så att bli "upptäckt" för att man kört en omtenta är inte så sannolikt. Sedan kör väl nästan alla som pluggar någon/några omtentor på sina program så det är ju inte något att skämmas för oavsett.
Citat:
Ursprungligen postat av
oroligstudent
Har en tilläggsfråga. Ifall man skulle missa en tenta och sedan få godkänt vid omtentamen, hur skulle detta påverka ens betyg? Ifall man skulle gå på ett program där topp jobben går till de med bäst betyg (över 80% A/5) vore det inte bättre att missa tentor där man vet att man inte har lagt den studietid man egentligen skulle ha gjort på kursen och sedan göra omtentan?
Ja, att blanka tentor (dvs. att satsa på omtentan i syfte att vinna mer tid till att plugga till ett högre betyg) praktiseras ju av väldigt många studenter som vill maxa sitt slutbetyg.