Det är namnet "Bajsranden" som gör att det vrider sig hos de flesta, herregud den smakar ju ingenting om du äter hela räkan/kräftan osv
Men OM någon snilleblixt skulle få för sig att rensa 30kg räkor och samla ALLA bajsränder o en skål för att sedan hugga in.... ja DÅ kan jag tänka mig att dem har en "smak".
På räkor bryr jag mig inte om den, på kräftor tar jag vanligtvis bort den, men det beror på nykterhetsgraden. Hummer äter jag knappt för det är överreklamerat.
Jag tar alltid bort den på hummer och för det mesta på havskräftor. Jag tittar också efter den på insjökräftor och är den väl markerad tar jag bort den.
Att plocka bort randen är naturligtvis vanligast.
Intressant att vi gladeligen stoppar in ett bestick i huvudet och plockar ut och njuter av det s.k. smöret.
Det BORDE kännas äckligt men uppenbarligen är fallet absolut inte så hos en majoritet.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!