Jag var hos min samtalskontakt häromdagen. Jag brottas just nu med en "svår depression" och "GAD". Jag har fått erbjudande att testa Lamotrigin eller litium då antidepp inte riktigt funkar (blir mer impulsiv, tankarna rullar i hundra, mer svängningar i måendet) och har då såklart bipolaritet i släkten.
Så det var lite bakgrund. (Och om någon haft någon av de medicinerna, hur funkar det? Jag tror jag, om jag ska testa något, kommer testa Lamotrigin då jag inte vill bli dämpad uppåt och som jag fattat det så är den inget skydd mot Hypomani eller mani

)
Är det någon som gjort ett sånt här tankeexperiment som innebär att man sitter i typ 60 minuter och "mår dåligt". Att man låter alla tankar komma och sen stänger man av efter det. I mitt huvud så låter detta väldigt konstigt. Kanske för att jag är väldigt kreativ och använder mig av mitt dåliga mående också och att bara sätta ett lock på sen känns som att hämma kreativiteten?
Hur har det fungerat för er?