Citat:
Ursprungligen postat av
siggehitz
Hoppas alla som missade anslutningsflyg, transfers mm samt fick extrakostnader i form av hotellnätter och mat osv STÄMMER SKITEN UR HENNE.
Passagerarna har rätt till ersättning för förseningen. Dessa ersättningskrav bör givetvis skickas vidare till hen-aktivisten i form av skadeståndskrav. Detta helt oberoende av de böter för luftfartssabotage som givetvis bör utdömas av domstol. Samt livslångt flygförbud.
Då hade jag känt att straffet varit proportionellt & rimligt. Allt annat är att betrakta som en politisk eftergift.
Inte så svårt att föreställa sig lagens fulla kraft ifall det hade varit David Irving eller någon annan förintelseförnekare som skulle utvisas & att då tex. nationalsocialisten Klas Lund hade löst biljett & vägrat sätta sig ner för att stoppa utvisningen. Bara för att ta ett möjligt exempel.
Det är upp till bevis nu för myndigheterna. Dags att bekänna färg, är alla lika inför lagen eller inte?