Intressant information som framkommit i tråden, jag har alltså burit hem ett helt kilo död gris som förvanskats till nånting i nivå med djurfoder. Nybergs Deli borde hamna på EUs terrorlista, fin hemsida och fina ord om sig själva var allt de hade att komma med.
Citat:
Ursprungligen postat av
boilaggagg
Kan man ens kalla det dät kött längre?
Annars är bog bra till soppor, wokar, grytor, fläskschnitzel etc.
Citat:
Ursprungligen postat av
JerryCotton
Ännu en skitprodukt från Nybergs Deli. De hittar på nya styckdetaljer som ländfilé som sedan bytte namn till fläskmästarbit. De "gourmetmörar", dvs pumpar in vegetabiliska fibrer som håller den tillsatta laken på plats i köttet. Köper inget från det företaget, finns skäl till varför köttet säljs billigt.
"Gourmetmörar" alltså, det ordet såg jag inte förrän jag kom hem med den jävla skiten men jag tyckte det lät tilltaget för det billigaste köttet i disken.
Citat:
Ursprungligen postat av
Lowmow
Tyvärr är det där kött av lägre kvalitet. Jag skulle nog försöka se om det går att göra pulled pork på den! Pulled pork går sedan att göra lite allt möjligt med
Citat:
Ursprungligen postat av
vadsadusadu
Jag köper den ibland. Gör pulled pork, skivar och steker eller delar upp till grytor.
Det låter som jag kommer göra mitt livs första försök med pulled pork i så fall. Att köttet inte är oätligt är ju glädjande men jag hade nog väntat mig lite mer positiva omdömmen än så här...
På onsdag ska det bli av att laga till och börja äta av Nybergs terrorlistade Slit- och slängbit, har förvisso aldrig ätit pulled pork förut men jag ska försöka rapportera om ätlighetsgraden motsvarar människoföda för framtida köttköpare.
Dock en fråga till er här, vad tycker ni man ska köpa i stället om man letar efter ett stycke fläskkött? Vanlig picnicbog som den här är baserad på eller nånting helt annat?