2018-07-21, 09:11
  #1
Medlem
ravzs avatar
Hallå, då rök nåt i min PC och ett nybygge måste ske.

Datorn jag använde har en 180gb 2.5 SSD i sig med windows samt viktiga dokument i sig.

Jag undrar ifall jag skulle kunna starta ett helt nybyggt system från samma SSD utan att formatera? Och sedan installera korrekt drivrutiner på samma disk. (helt ny processor/mobo/ram)

Har en ganska slim budget och har ingen tillgång att rädda filerna tills efter jag byggt nytt.

Tacksam för svar, ber om ursäkt ifall jag borde använt sökfunktionen.

ravz
Citera
2018-07-21, 09:25
  #2
Medlem
ravzs avatar
Använde google och fick svar på min fråga.
Citera
2018-07-21, 12:15
  #3
Medlem
Soluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ravz
Använde google och fick svar på min fråga.
Kunde du inte delat med dig av vad du kom fram till, då?
Svaret på din fråga är nästan alltid ja, så länge man inte har en OEM-licens för Windows på disken. Vid första bootningen, åtminstone med Win10, så kommer den identifiera all ny hårdvara och konfigurera allt korrekt så att den nya datorn kan starta.

På en lite tightare budget så kan jag rekommendera att växelvis uppgradera grafikkort och RAM, för att vid nästa tillfälle uppgradera CPU och moderkort (eventuellt plattformsbyte). På så vis kan man hålla sin burk up to date utan att bli totalt ruinerad. Glöm bara inte att PSUn behöver bytas då och då också.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in