Citat:
Ursprungligen postat av
T-Todt
För flera år sedan fick jag träning i TRE av en sjukgymnast. TRE betyder Trauma Release Exercise. Metoden jag lärde mig går ut på att ligga på exempelvis en yogamatta och framkalla ryckningar i knäna med fötterna mot underlaget. Första gången jag testade det i ungefär 15 minuter kände jag bokstavligt talat att min stressfaktor minskade. Förutom en fysisk urladdning reagerade jag psykiskt.
Metoden används bl a av hemvändande soldater i USA. Tanken är att frigöra stress man samlar på sig i kroppen vid ex PTSD. Det finns massor av videos på Youtube om någon är intresserad.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Tension_%26_Trauma_Releasing_Exercises
Någon här som använder sig av det?
Japp har haft svåra muskelspänningar under flera år pga ångest. Testat det mesta. TRE är det hittils bästa jag testat. Man börjar skaka efter övningarna om man följer dr bercelis instruktioner. Riktigt häftigt att det sker autonomt och att jag inte gör det medvetet.
Rekommenderar det verkligen till folk med muskelspänningar. Gör mig mer avslappnad än stesolid (stark muskelavslappnade medicin). Testa och se finns massa på youtube.