Citat:
Ursprungligen postat av
Onlyplaydanuts
I det fallet du tar upp, om vinst ger dubbla pengarna så har du exakt EV -20% vid VARJE drag, drar du kulor tillräckligt länge kommer du märka att du förlorat 20% i snitt/drag.
Precis lika som en bandit. Självklart är det tur eller otur om du vinner eller förlorar första draget men det förväntade utfallet är likt förbannat 96% om banditen är inställd på det, eller 80% i ditt fall med kulorna.
6 vinst / 4 förlust är med andra ord 4 gynsamma fall / 10 = 0,4 med andra ord är det 40% chans att jag vid ett spin i den situationen kommer vinna och 60% chans att jag kommer förlora.
Du kan inte säga som du gör att det förväntade utfallet med 96% inte spelar någon roll. Det finns en korrelation över hur många spins det räknas på, du kan inte komma bort i från det.
Om det handlar om att maskinen ska ge tillbaka 96% RTP över 1000 spin betyder det att kunden utan tvekan kommer förlora praktiskt taget varje session.
Är det däremot räknat på 1000 miljarder spins kommer vissa sessioner vara vinnande och andra förlorande, tur kommer med andra ord spela in, men det kommer fortfarande gå att vinna.
Citat:
Ursprungligen postat av
derivat
Vad är högsta vinsten på din exempel maskin?
Spelar det någon roll? Tog mest ett löst exempel. Men vi kan gärna diskutera någon maskin som är spelbar på nätet idag om intresse finns.