gick i gymnasiet (universitetsholmen) där bilderna är tagna på sydsvenskans artikel. Gissa vad? byggnad bredvid användes som asylboende, och vi fick kolla på medans hazarerna åt i vår matsal. och såklart var der pizza som gällde
Det fanns för många år sedan ett PUT utslussningsboende i form av ihop byggda bodar precis bredvid brottsplatsen. Det är dock ganske lång tid sedan.
Polisen höll på fortfarande vid middagstid idag. Stod en inkvoterad blond polis och tre tekniker bilar samt en hundförare som gjorde lite sök på platsen. Detta var nästan 12 timmar efter dådet så frågan är om det fortfarande var helt seriöst polisarbete eller "trygghetsskapande uppvisning" för alla som skulle ner till stranden och Västra Hamnen.
Platsen för brottet verkar väl valt, troligen den bästa platsen inom en ganska stor radie, industrier och tomma lokaler runt om och högt buskage på grönområdet, som inte är en park utan en eftersatt grön yta. Det är ändå ett väldigt trafikerat stråk som går precis bredvid, speciellt dessa varma sommar nätter och dessutom en fredag natt redan runt 02.
Om hon nu kom på cykel så kan hennes skador ha uppkommit om GM hoppade på henne så hon gick omkull och slog i marken. Det behöver inte vara en regelrätt misshandel med slag o grepp.
Vad som hittills framgått så är det en ensam gärningsman denna gången vilket skiljer det lite från en del andra liknande händelser i Malmö.
För övrigt så är det som redan står skrivet, någon form av reclaim rörelse som fortgår i Västra hamnen, kommer att öka ytterliggare om ett par veckor då ramadan är slut. Men att det ska ha med våltäkten o göra finner jag inte så troligt.
"Finns ett signalement
Polisen har ett signalement på den person som jagas – men vill inte lämna ut det.
Stor sannolikhet att personen inte heter Anders, Johan eller Petter.
När i hela friden ska vår regering göra något åt denna katastrof som drabbar kvinnor?
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!