Citat:
Ursprungligen postat av
Ordmojlig
Min moral är inte förlegad. Jag har sett barn i missbruksmiljöer och plockat därifrån och även när jag levde som missbrukare, vänt mig mot barnet jag raglat ut med för att ta ifrån drogmiljö, och hällt ut min alkohol utan att göra skillnad på mina problem mot andras. Jag har kämpat med blod svett och tårar som jag pressat in för att vända mig mot ett barn och leka och bygga upp min familj.
Kör inte skitsnacket på mig. Jag tog tag i min krage och lyfte upp mig själv i öronen.
Det är sådan skit som ni säger som är absurt. Barn behöver inte påverkade vuxna människor utan folk som klarar av livet oavsett hur tufft det är. Klart som fan att jag skulle ha roligare om jag söp skallen av mig men nej tack. Jag klarar av att gilla livet nykter också. Hellre det än en unge som är orolig omkring mig.
Det är väl så att du vet vad du talar om.
Barn som föds med abstinens är svårskötta, även för underbara eller ”underbara”. föräldrar. Räkna inte med förståelse från tråden. Alla har sin väg och knyter sina egna rep. Ok, kan fortfarande beklaga barnens öde.