2026-02-07, 08:37
  #61
Medlem
Giant Squids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sommarlov
Önskar en sån kille kunde komma fram och berättar hur de funkar!
Vi andra dricker en kopp kaffe eller röker en cigg.
Han funderar på vart nästa hål ska sitta...
Han kanske har ett billigt nöje med djävlas lite med grannarna, det är många på ålderns höst som är ganska fattiga och då kan man alltid skapa sin egen underhållning.
Jag tror mer han är inne på vilket klockslag som funkar bäst. Precis när grannen lyckats somna eller tidigt på en söndag .
Slvklart så skyller man på grannen först för att få igång en diskussion, att ni ungdomar kan ju inte skruva i en glödlampa en gång utan att hyra några polacker. Och den där gräsmattan tror ni den klipper sig själv.

Vill man lösa det smart så får man hitta på någon hantverks uppgift åt honom för en billig peng. Sen berömma honom för hur duktig han är, som att beskära äppelträd eller nåt.
Ge honom en handborr och säg att det var sådan här man hade på den tiden då folk kunde utföra det mesta själva. Och så är den billig i drift med.
Citera
2026-02-07, 16:13
  #62
Medlem
Den jäveln har säkert väldigt många tavlor som han arrangerar om hela tiden.
Citera
  • 5
  • 6

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in