2006-01-30, 21:11
  #1
Medlem
Haecceitys avatar
Jag skulle göra micropopcorn häromdagen. Tyvärr ringde det och jag glömde bort popcornen, vilket ledde till att de blev mer eller mindre nukade och en gulaktig dimma lade sig i köket. Problemet som kvarstår är att nu luktar allt jag micrar mer eller mindre brända popcorn. Jag har skrubbat ur ugnen med vim och stålull så den glänser. Men det är kasnke nått filter inuti som jag inte vet av.

Är det bara att köpa en ny och låta denna hamna på dåvamyran?
Citera
2006-01-30, 21:32
  #2
Medlem
Hårbolls avatar
En tallrik med ättika och tålamod.
Citera
2006-01-30, 21:38
  #3
Medlem
Annars kan du test med ett fat ammoniak, funkar i bilar, har ingen aning om det fungerar i micron.

EDIT: Vid närmare eftertanke kanske du inte ska testa det.

EDIT2: Detta blev en av mina bättre inlägg............
Citera
2006-01-30, 21:51
  #4
Medlem
Haecceitys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hårboll
En tallrik med ättika och tålamod.
Kommer inte allt att lukta ättika då? Jag vet ju att det funkar på cigarettrök, men ?
Citera
2006-01-30, 22:24
  #5
Bannlyst
Finns ett grymt sätt att bli av med lukten. Låna hyr en Ozonmaskin som du kör ett bra tag det fungerar garanterat. Har varit med om samma sak själv.. Maskinen kostar ganska mycket så det är bäst att låna en
Citera
2006-01-30, 22:26
  #6
Medlem
von Schmerzs avatar
Jag gjorde samma sak för några år sedan, och det är bara att vänta några veckor så försvinner lukten av sig självt. Micra ingenting som lätt tar smak första dagarna bara.
Citera
2006-01-30, 22:30
  #7
Medlem
Tacoritzs avatar
Ta först ättika utspätt med vatten i en tallrik och sen en tallrik med citronvatten. Funkade utmärkt för mig även om lukten nu har kommit tillbaka
Citera
2006-01-31, 13:01
  #8
Medlem
flygers avatar
Ättika is the shit!

Ställ in en skål över natten. Ta även en trasa med ättika i och torka av alla väggar och sådant du kommer i kontakt.

Innan du stoppar in frukostgröten i micron tar du ut ättiksskålen och torkar av väggarna i micron med en lätt fuktad trasa.

Det kanske fungerar att förånga ättikan med hjälp av micron för ett snabbare resultat. Men lukten i resten av köket gör nog att du slipper besök av vänner den närmsta veckan. Den effekten kan du kanske se som en bonus om du har en grinig svärmor.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in