Citat:
Ursprungligen postat av
Scarlettstorm
Så vad hävdar du, att lilla Sara utpressade sin sambo den 12:e januari, den 12:e mars och den 13:e maj och att han därför slog henne och hotade henne?
Du och dom andra börjar låta desperata på att komma på så mycket skit som möjligt nu för att försöka lägga över all skiten på henne istället.
Lilla vännen. Du begriper väl att det mesta är ren spekulation. Där finns två olika scenarier.
1. KH misshandlade sin sambo vid tre tillfällen. Det första man då ska tänka på är misshandel kan betyda olika från person till person. Även inom juridiken räknas vissa saker som misshandel. Det räcker alltså att man tillfogar en person smärta, så räknas det som misshandel. Därmed vet vi inte om KH har gett sambon flera knytnävsslag i ansiktet eller tagit henne i armen. Det finns en uppsjö av tänkbara gärningar. Han kan putat omkull henne osv.
Vi vet inte. Vi har inte sett någon FUP om det finns vittnen, dokumenterade skador osv. Polisen på plats har säkert bevittnat något men vad ? Finns det dokumenterade skador och berättelsen är trovärdig, så kommer säkert KH att dömas.
2. Kan det finnas motiv från sambon att anklaga KH falskt ? Ja, det har med spekulerats i tråden.
Det handlar inte om att kasta skit på henne utan mer överväga det faktum att en del kvinnor ljuger om att de blivit utsatta för övergrepp / misshandel / hot. Det är absolut inget nytt. Vi som läst de andra trådarna om andra rättsfall inser att möjligheten finns att det rör sig om en falsk anklagelse.
Naturligtvis spekuleras det då om vilka motiv som kan ligga bakom. Svartsjuka ? Separation på G ?
Pengar ? Även här en uppsjö av olika tänkbara motiv men inget som någon vet med säkerhet.
Att vissa är lite kritiska mot vad åklagaren påstår beror på att man inte köper det skitsnack åklagaren försöker sälja in. Det är inte heller första gången en åklagare siktar högt men får gå med huvudet mellan benen efteråt. Att åklagaren tycker en sak betyder inte att domstolarna tycker likadant. Även det är ett känt faktum.
Slutsatsen är att innan det finns något förundersökningsprotokoll, så är det enbart spekulationer. Vi kan endast avvakta och många av spekulationerna kommer rulla på om och om igen med i stort sett samma innehåll. Där kommer in nya som inte läst igenom tråden och börjar på igen med antingen det ena eller andra alternativet.
Men vi ska komma ihåg en viktig sak. KH är inte dömd utan ska ses som oskyldig tills dess en domstol sagt sitt. Det ska vi respektera. Det är ingen här inne som har någon rätt att döma KH särskilt när alla fakta inte finns för närvarande. Man kan tycka att KH inte är sympatisk osv men det gör inte honom skyldig till vad han nu är anklagad för.