2018-05-01, 11:15
  #1
Medlem
Konsert "spårade ur" enligt Aftonbladet, med våldsamt upplopp och våld mot tjänsteman. Flera poliser ska ha fått smällare kastade mot sig. En polis ska även ha fått en trästock i ansiktet.

https://unv.is/https://www.aftonblad...tock-i-huvudet

Citat:
Det var oroligt vid en konsert i Hallonbergen i norra Stockholm på Valborgsmässoafton.

Polisen har upprättat en anmälan om våldsamt upplopp och våld mot tjänsteman i samband med en konsert i norra Stockholm.

En polis ska ha fått uppsöka sjukhus efter att ha fått någon form av trästock i ansiktet.

Enligt Aftonbladets uppgifter ska flera andra poliser ha fått någon form av smällare kastade mot sig i samband med att konserten, som ska ha varit en hiphopkonsert, spårade ur.

Sedan vid tunnelbanestationen var det ganska mycket folk och lite oroligt, det tog lite tid innan alla kom i väg därifrån, säger Sven-Erik Olsson vid polisens ledningscentral.


Vet någon mer om händelsen?

Vad kan sägas om området?

Vilken var konserten? Varför skriver inte Aftonbladet om detta? Kan det vara en vit makt konsert?


Eller kan det vara denna konsert med Laura Arif och Adem & Asme?

http://webcache.googleusercontent.co...ergens-ip.html

Citat:
Valborgsfirande på Hallonbergens IP

Årets valborgsfirande blir en heldag i Hallonbergen för både barn, ungdomar och vuxna. Det är fritidsgårdarna Stationen, Fritiden och Hundra74:an som bjuder in till folk*fest både utomhus och inomhus.

Firandet inleds på konstgräsplanen klockan 14.00 med dansuppvisningar, spontanidrott, lokala uppträdanden och mycket mer. Det kommer även att finnas försäljning av mat och dryck på plats.

På kvällen blir det sedan stor konsert med Laura Arif och Adem & Asme.

Tid: 14.00-21.00
Plats: Hallonbergens IP
Gratis inträde
Senast uppdaterad 17 april 2018

Varför har Sundbyberg kommun tagit bort länken (som ju dock finns kvar via Google cache)?
Citera
2018-05-01, 11:22
  #2
Medlem
Jag såg karavanen av blåljus på väg ditåt på valborgsmässo-kvällen.
Visst lönar det sig att ordna saker för ungdomarna, "så att dom har något att göra" och inte bara drar omkring och förstör?

Hur är Hallonbergen? Få vita, mycket hyreshus. Alltså som dom flesta förorter till Stockholm.
Citera
2018-05-01, 11:29
  #3
Medlem
Otippat att det är invandrare igen?

Nya Sverige.
Citera
2018-05-01, 11:31
  #4
Medlem
EbolaTillAllas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fredag2010
...
Varför har Sundbyberg kommun tagit bort länken (som ju dock finns kvar via Google cache)?

För att eventet är över?


I övrigt är ett möjligt scenario att det rör sig om ett kulturellt missförstånd.

Några nationalister har ägnat sig åt den gamla vikingaidrotten stångstötning, varpå de nysvenska konstaplarna Fatima och Hassan missförstått situationen och olyckligt "vådastötts" när de rusat in på banan för att avbryta vad de uppfattade som ett bråk.
Citera
2018-05-01, 11:36
  #5
Medlem
Laura Arif och Adem & Asme sjöng säkert de traditionella sångerna; "Sjung om studentens ..", "Den blomstertid nu kommer" etc. Dom är ju integrerade i det svenska samhället.

Och dom gjorde det säkert gratis, för det var ju ett kostnadsfritt evenemeng.
Citera
2018-05-01, 12:00
  #6
Medlem
Åskådarna-polisen 1-0
Det borde vara tvärtom..
Hade det varit i staterna så hade de stått 10-0 till polisen.
Citera
2018-05-01, 12:43
  #7
Medlem
Aktivitetshuset Hundra74an visar en poster med fler deltagande artister:

* ADEN & ASME
* Laura Arif
* DJ Sonia
* Twin Doves (som dock inte deltog pga sjukdom)
* Pureness Yardiz
* Nayab Kayani


https://minfil.org/Xa01n3e3b5/valborg.jpg
VALBORG I HALLONBERGEN!

I år bjuder fritidsgårdarna i Sundbyberg och Aggregat i samarbete med Balder till fest. Kvällens höjdpunkt Aden x Asme som kommer hela vägen från Göteborg och går upp på scen kl.20.00.

Dagen startar kl.14 med många kul aktiviteter. Vid Dj båset står Sonia och lokala akter står för underhållningen. Missa inte detta och sprid till alla dina vänner!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in