Citat:
Ursprungligen postat av
SpecialEdition
Detta är inte första gången 20-åringen står åtalad. Förra året dömdes han för olaga hot.
2014 dömdes han till ungdomsvård för sexuellt övergrepp mot barn, efter att ha förgripit sig på en flicka på en skola.
I samma mål dömdes han för djurplågeri för att bland annat ha dränkt, slagit ihjäl och hängt fågelungar som han hittat i ett bo. I förhör berättade han själv senare att förloppet pågick i ungefär en halvtimme och att fågelungarna skrek medan han skadade dem.
Gustav är urtypen för mördare med sitt djurplågeri och sexuella övergrepp. Gissar att han får 10 år, ute efter 8 eller så, och en kort tid efter det har han mördat nästa person.
Tänkte samma när jag läste det. Helt empatilös, verkar helt sakna impulskontroll, sadistiska drag. Tror inte det går att rehabilitera honom men hoppas ändå för omvärldens skull att jag har fel