Försöker förstå:
http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/carcr.html#cc1
Varför räknar man ut W/g och får fram slugs. Vad är slugs? Vad skulle den svenska motsvarigheten vara?
Sen till en annan fråga. En person på 70kg hoppar från ett 10m högt hus och landar på betong. Vad är kraften vid kollisionen?
http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/flobi.html
Är det så enkelt som att räkna ut impact velocity + kinetic energy och sen force of impact: KE / d (distance the object travels during impact), vilket är väl samma sak som m*g*h / d.
Låt oss anta att d är 0.1m så får vi 70*9.8*10 / 0.1 = 68 600 N.
Svaret ges som "Average impact force". Varför just average, kan vi inte räkna ut det direkt utan något medelvärde? Hur skulle uträkningen se ut i så fall?
Det märkliga här är, det som gör mig förvirrad, att sådanna här frågeställningar får en massa olika svar på internet. Tex på quora eller även olika artiklar som berör ämnet så säger de olika saker. Folk kastar fram olika formler och förklaringar och rör till det för en icke-fysiker. Är de själva förvirrade, förstår de inte frågeställningen eller misstolkar den? Är de ute och cyklar, eller vad är problemet?
Här är ett exempel:
https://www.quora.com/Why-is-a-fall-from-a-greater-height-more-damaging-if-the-gravitational-force-is-the-same-regardless- of-height
Jobbigt när man inte kan någon fysik men får sådanna här frågor i huvudet och vill få fram ett korrekt svar med korrekta uträkningar/förklaringar. Vet inte vem som har rätt eller fel, vem man ska lära sig av.