Citat:
Ursprungligen postat av
Skaraborg2
Inte jag heller har någonsin hört talats om detta försvinnande.
En del försvinnanden blir inte uppmärksammade ens efter de har skett vilket de borde ha blivit. En del andra blir däremot otroligt uppmärksammade t. o. m. årtionde efter årtionde.
Som t. ex. detta:
(FB) Olöst försvinnande: Arne Torgersen, Norge, 1955.
Det har aldri stått i media før nå, og det gikk fem år før en politietterforsker på Savnetgruppen i Oslo gjorde de første faktiske avhørene i saken.
Fra Vg: "De siste årene før han forsvant, bodde Jørn på forskjellige hospits og rehabiliteringssentre i Oslo. Han ruset seg på piller, hasj, amfetamin, Rohypnol og til slutt heroin.
Jørn bodde på Fredensborg Bosenter (midlertidig botilbud til voksne brukere i aktiv rus) og kom dit 18.08.04 blodig og forslått, og sa han hadde blitt ranet. Vakta på bosenteret ringte ambulanse som tok han med til legevakta rett før midnatt, og der forsvant han plutselig. 19. august 2004 klokken 22.24, altså nesten et døgn etter den første henvendelsen til ambulanse ringer Jørn selv ambulanse fra Fredensborg men de ber han ringe legevakten. Den siste bevegelsen på Jørns konto er registrert dagen etter forsvinningen, et minibankuttak på 8000 kroner.
"Det var penger Jørn ikke hadde på kontoen. Men hvis du tok ut penger rett rundt midnatt, kunne du ta ut det som var maksbeløpet på kortet ditt", sier broren Geir. Jeg vet at det spesielt var en minibank på Egertorget hvor mange tok ut penger rundt midnatt for å "narre" banken. Noen måneder før Jørn ble borte hadde faren til Jørn tatt ham med ut av byen, forteller Geir. Det endte med faren at ble slått ned på en rasteplass ved Gjersjøen i Follo. Han kjøpte Rohypnol fra østeuropeere på kreditt, sier en tidligere venn.
-Han kan ha truffet de som banket han opp (lokalt narko oppgjør) og så har de truet han med seg til å ta ut et maks beløp /stjålet kortet hans og kvittet seg med fyren på en eller annen måte, langt unna sentrum, f.eks Gjerssjøen, Svartskog. Tror ikke han var en sånn fyr som var i stand til å reise så langt selv, i hvertfall ikke etter at han var blitt banket opp.