Jag hade samma problem som du förr, men löste det tills sist genom att börja se alla störande ljud jag hörde som en del av omgivningens övriga "white noise" som vi autister ALLTID hör. Det krävdes några veckor och även lite tålamod, men numera kan jag till och med bo bredvid en motorväg och knappt ens märka bilarna som stormar förbi. Jag har fortfarande lite problem med motorcyklar med raka rör eftersom de även orsakar kinetiska störningar i huset, men, det finns inte så många sådana av dem kvar. Rasen (
fags) som kör dem håller på att dö ut. I can hear them driving into oblivion
Du får helt enkelt träna dig på att lära dig skita i ljud.
Ju mer man fokuserar på ett ljud man stör sig på, desto mer kommer man att störa sig på det ljudet, och denna "störelse" kommer att fortsätta ända tills den eskalerar i ett vansinnesutbrott.
En alternativ lösning är därmed nödvändig, och den är att du börjar träna dig redan idag på att ignorera störningsmoment vare sig det är ljud, ljus eller kinetiska effekter.