Citat:
Ursprungligen postat av
Dragonflash
Den läggningen att de skrattar tillgjort för att deras alter ego är sårat är nog gammalt ifrån barndomen. Det är som om man visste att de skulle peta i öppna sår. Liksom trakassera en så fort man gjort dem lyckliga. Alter egot är även en del av psykopaten och de upplever sitt tillstånd rent apatiskt eller ihärdigt retsamt. Ja de asgarvar. De faller till ända för de tror att de har rätt och sårar en när de hittat svagheter hos en. Narcissisten är av ondo det är konstaterat. Men det finns olika förgreningar om vad de är och hur de beter sig. De smälter oftast in bland vanliga människor, liksom jagar likt rovdjur efter svagheter.
Fast psykopati är väl egentligen något annat? Som jag förstår det så håller inte en psykopat på med en massa drama, förutsatt att hen inte har några narcissistiska drag då.
Absolut. Den där besattheten, manin. Det är jäkligt äckligt. Helt omöjligt att förklara för någon som inte har upplevt det. Dom lever ju FÖR att skada andra verkar det som, på den energi som dom successivt suger ur sitt offer i takt med att dom skickar honom eller henne längre och längre ned. Min upplevelse är att dom försöker hjärntvätta och projicera sitt eget inre på det utvalda offret.
Hetsa mot offret tills dess att hen inte längre vet vad hen ska tro om sig själv