Citat:
Ursprungligen postat av
SevenStars
Jag har inte läst tråden...
Förutom mordet som fick honom att reagera så har han alltså förlorat flickvän och jobb pga invandringen och bor därför hemma hos sin mamma?
Han måste verkligen ha varit less som gör något sådant här.
Den mörka kvinnan som blev skjuten måste väl ha träffats av en olyckshändelse och att han egentligen var ute efter männen som hon var med... eller jag kanske är ute och cyklar,
men man fick ju känslan att det är de afrikanska männen han ville skada.
Trist att detta säkert förstör för Lega Nord.
Deras ord om styckmördaren (“was not running from war; he brought war to Italy.”)
låter ju inte lika bra nu i folks öron efter Luca's attack
Han har nordetline. Fick 0 (noll) röster när han ställde upp för Legan i ett lokalval. Blev portad från ett gym.
Så det finns en problembild kring honom som nog också satt käppar hjulet.
Det kunde nog också har strukit med ”vita”. En kamera i typ en butik visar när folk slänger sig ner. En film visar mär han stannar med bilen, skjuter tre skott, väntar (ev kör iväg o backar tillbaka) och skjuter tvåmskott till. Det är alltså inte så att han går fram till snubbarna och skjuter dem i nacken.
Han sköt också skott mot PDs (Italiens sossar) kontor.
Tror du ska byta ut ”he” mot ”they” i citatet, så uppfattade jag att de uttryckte det på italienska om migranterna i stort och den allmänna situationen.