Citat:
Ursprungligen postat av
Pazzamo
Vem är den "misstänkte anstiftaren" som gripits i Spanien?
Haha ursäkta men vilken misslyckad jävla operation.. Klåpare hela bunten.
https://www.sydsvenskan.se/2019-12-2...lost-malmomord
Det är en Premiumartikel så jag citerar lite för de som inte är Premium-prenumeranter:
"Mördaren fick i uppdrag att skjuta ihjäl en man som bidragit till att en penningtvättshärva nystats upp av polisen. Men gärningsmannen sköt fel person. Det misstänker polisen var det som hände på Docentgatan i februari 2018. Den misstänkte anstiftaren har gripits i Spanien och väntas snart bli överlämnad.
Det handlar om mordet på en 30-årig man utanför ett hyreshus på Hermodsdal på kvällen den 2 februari 2018.
30-åringen var vid tidpunkten misstänkt i en penningtvättshärva ihop med ett tiotal andra personer.
2,5 miljoner kronor som tillhörde ett kinesiskt bolag hade hamnat på villovägar – och spridits till konton tillhörande olika Malmöbor.
Det skulle visa sig att en annan av de misstänkta penningtvättarna, 51 år gammal, i smyg hade spelat in flera samtal där en av medgärningsmännen beskriver brottsupplägget.
Detta upptäckte polisen när 51-åringen greps och man gick igenom hans beslagtagna mobil – vilket gav utredarna ytterligare bevis mot organisationen bakom miljonblåsningen.
Men infon om de smyginspelade ljudfilerna spreds till andra misstänkta – och fick hjärnorna bakom penningtvätten att gå i taket. En plan för att mörda 51-åringen gjordes därför upp.
30-åringen fick uppdraget att ”locka svensken till en bra plats” där en inhyrd mördare skulle dyka upp, enligt misstankarna.
Enligt utredningen är 51-åringen ”svensken” som åsyftas. Och han befann sig mycket riktigt på brottsplatsen vid tiden för mordet.
Men sedan gick något snett.
Polisen misstänker att gärningsmannen tog fel person. Istället sköts den 30-årige mannen ihjäl.
51-åringen och en annan misstänkt i penningtvättshärvan greps och anhölls misstänkta för mordet. Men båda släpptes senare och 51-åringen kom att betraktas som målsägande i utredningen.
Ytterligare tre personer har suttit häktade misstänkta för inblandning i dödsskjutningen – men bevisen har inte räckt för att hålla dem inlåsta.
Den misstänkte hjärnan bakom dådet flydde utomlands efter mordet. Den 28-årige mannen fick själv 500 000 kronor överfört till sitt konto i Dubai i ekobrottshärvan.
28-åringen är häktad i sin frånvaro för anstiftan till mordet och grovt penningtvättsbrott.
Mannen hade varit internationellt efterlyst i över ett år när han greps i Spanien den 13 december.
Nu väntar de rättsvårdande myndigheterna på att 28-åringen ska överföras till Sverige."