Citat:
Ursprungligen postat av
Knivur-273
Det heter inte "tack och bock" det heter "tackar som bugar".
"Tackar som bugar" får 291 träffar vid en googling (med kaninöron).
"Tack och bock" får 58000 träffar.
Ditt förslag är f ö syntaktiskt problematiskt och tycks vara frukten av en sammanblandning av uttryck – kanske "tackar som frågar" och/eller "tackar som ödmjukast". Det förra, som väl kommer närmast, ska troligen läsas som en ellips av "Jag/Man tackar den som frågar", vilket gör den något udda syntaxen begriplig. Att få "Tackar som bugar" begripligt är dock betydligt svårare.
Däremot kan man förstås säga "Jag tackar och bugar" likväl som "Jag tackar och bockar", vilket väl det uttryckssätt du kritiserar troligen är en ellips av, där man leker lite med ljudlikheten.
Min kvalificerade gissning är därför att det uttryck du förordar, som jag bedömer som felaktigt, är en sammanblandning av "Tackar som frågar" och "Jag tackar och bugar".