Citat:
Ursprungligen postat av
Enoch.Thulin
Akilov säger ju att han åkte till Gotland för att "hjälpa sina landsmän" med att jobba. Så det lär ju figurera ett gänga andra Uzbeker som inte kommit fram i ljuset än. Minst en av de häktade har ju haft dokumenterad kontakt med Akilov.
Detta kan bli hur festligt som helst.

Jag hoppas att polisen går "all in" och på ett bredare plan.
Svågern måste ju vara av intresse för säkerhetspolisen. Enligt Özz så var det svågern som skötte allt vad det gäller Özzbeken (och dennes arbetskamrater).
Nu så har det visat sig att Özzbeken utförde den värsta terroristattacken i Svensk modern historia, samtidigt som jag gissar att svågerns arbete inom IT/kommunikationsindustrin har ett visst skyddsvärde?
Med det så tar jag inte på mig foliehatten och menar att svågern är med och planlägger vansinnigheter. Men, det räcker ju faktiskt att svågern babblar om vissa av sina arbeten/projekt för att en terrorist skall få upp ögonen för en "nyttig idiot".
De stora kommunikationsjättarna som är associerade till svågern borde få kalla fötter efter Özz "TALA-MED-MIN-SVÅGER!"