Citat:
Ursprungligen postat av
Gertrud1
Ja det var verkligen pinsamt, det läskigaste är att vänsterfolket hakar på. Bland annat Lars Ohly på Twitter. Vad värre är, är att så många är okunniga i hederskulturen (av mig benämnd skamkultur, det är den antropologiska termen) För det här är inte en isolerad händelse, Özz agerar inte bara för Özz räkning, han är bara en del i kurdisk klan, han förväntas försvara klanens anseende, helt oavsett hur han uppfattas av oss.
Det här är en kulturkrock lika djup och vid som Grand Canyon, det blir uppenbart för alla helt enkelt för att här dras det till sin spets hur olika vi resonerar.
Min poäng här är att använda barnen som tillhygge inte är unikt för klanen Özz, det förekommer i skamkulturen att människor hotar att kasta spädbarn för att få som de vill.
Jag hoppas inte mod tycker jag är för långt ifrån ämnet, det jag vill påpeka är att i en skuldkultur som vår anser man att varje individ är personligt ansvarig för sina handlingar. Det gör man inte i skamkulturen. Poliser berättar i andra sammanhang att det inte går att få tag i den skyldiga, och att istället klanen lämnar ut någon, den yngsta som får ta straffet för klanen. Det här visar ju att det inte bara gäller kriminella klaner, det är det som är klankultur/hederskultur, vi har helt olika syn på rättvisa och moral.
Det är skrämmande att det ska gälla olika regler för klanfolk och svenskar. Hur ska det bli någon integration i Sverige om alla får göra som de vill. De flesta har sett Özz som svensk, han själv säger vi svenskar, men han beter sig så osvenskt så man funderar om han har alla hästar hemma i stallet. Men han är inte galen, han tillhör bara en annan kultur. För dem är vi bara en konkurrerande klan, det finns ju ingen som helst lojalitet med landet de lever i. Ingen förståelse för det folk som bor här. Ingen önskan att det ska gå oss väl.
Özz har lärt sig vad som ger anseende i vår kultur, han tjänar pengar på det. Det är det man vill tjäna pengar, de förstår inte problemet, det enda problemet för dem är ifall klanen får dåligt anseende, det är därför de beter sig som de gör. Jag blir förbannad över att de kommer undan med det. Nej Özz har inte betalat, men de har fan finansierat terrorism, ovetande eller ej.
I en skuldkultur visar man ånger. Man tar ansvar, han bara glider undan som en hal ål. Varför tvingar inte nyheterna de här människorna att ta ansvar. Andra kan de ju jaga med blåslampa, varför inte svågern?
Tack för en stringent förklaring till skillnaden mellan skam/skuldkultur.
Citat:
Ursprungligen postat av
Hs187
Tänka er när svenskar åker till Japan och bosätter sig där och en av dom börjar försörja sig genom åka runt Japan som en komiker och håna japaner och deras japanska kultur och att svenskar och andra skandinaver minsann är inte mer benägna att begå brott än japaner (*) och skriver krönikor till tidningar att det är minsann coolt att betalar skatt men samma svensken som hånade japaner, anställer andra skandinaver som svart arbetskraft för slippa betala skatt och dansken som han anställde råkat begå terrorbrott som dödade japaner och svensken gömmer sig från ansvar och använder rasistkort på japaner.
*( Japaner är faktiskt mindre benägna att begå än skandinaver, Japan har jättelåg brottslighet.)
Det där är alltid nyttigt. Så fort man byter ut invandrare och deras beteende mot svenskar och ett annat land så inser alla hur jävla sjukt det är. Oavsett om det handlar om håna ursprungsbefolkningen, "vara svensk", våldtäktsstatistiken eller arbetslösheten/bidragen. Satans parasiterande vålds och sexualbrottsgalningar som ständigt är kravmaskiner.
Citat:
Ursprungligen postat av
vallero
Jo, om man utreder det misstänkta skattebrottet så kan man absolut få reda på det.
Det skulle förvåna mig om det inte utreds. 85000 bara till Akilov som i egenskap av "målarassistent" var absolut lägst ned på stegen. En simpel grovstädare.
Hur mycket som betalats svart totalt i denna renovering kan röra sig om mångmiljonbelopp. Men det har vi ingen aning om, då det inte utretts.
Det är min övertygelse också. 85.000 är ingenting mot vad det verkligen handlar om. Sannolikt miljoner, eventuellt modernt slaveri, osannolikt men inte uteslutet samröre med terrorister.
Citat:
Ursprungligen postat av
Bebbanburg
jag är helt enig i denna jämförelse. jag vill tillägga att det finns några engelska och skotska föreläsare som gör samma sak, dvs skämtar om Sverige och svenskar. men de gör det så mycket bättre och med en mer igenkänningsfaktor. Özz är bara dryg och inte fattar att hans välfärd har jag och andra skattebetalare fixat.
Det är skillnad på att ha flyttat hit och "flytt för sitt liv" hit om man sedan ska håna svenskar. Det är också skillnad på att skämta med svenskar med glimten i ögat och kärlek eller hatiskt håna svenskar.
Citat:
Ursprungligen postat av
Folkungavallen
Fy helvete, då skulle man nog ta landsflykt alla dagar i veckan.
Finspång syftar till:
https://www.altnorden.se/metapolitisk-ordlista/finspangsrattegangarna/
Citat:
Finspångsrättegångarna är en althögerfiktionistisk mem som syftar på de krigstribunaler som kommer äga rum i Finspång i framtiden
Citat:
Ursprungligen postat av
chrisemil
Tror du på allvar att Özz sitter och kollar på allt hans företag betalar ut?
Även om Özz bestämt att de skulle anlita ett specifikt företag för arbete så behöver han inte ha en aning om hur detta företag betalar ut löner öht, än mindre vad företaget betalar ut svart.
Sen kan ju företaget ägas av någon i familjen, men det vet vi väl inte? Vi vet väl inte ens vilket företag det rör sig om?
Nej, jag står inte bakom Özz i detta, men häxjakten har blivit väldigt löjlig.
Varför får inte Pripps en massa kritik? Det var trots allt deras fordon som användes... *foliehatt*
Jag vet människor som är ägare/VD på familjeföretag med omsättning på +250 miljoner. Dessa har råd med allting de skulle önska sig men de är också prismedvetna. De köper bilar utan att blinka för 1,5-2 miljoner men de kan bli förbannade om de blir lurade på 500,-.
Jag har en kvinnlig bekant i fyrtioårsåldern som i tredje generationen driver ett företag med omsättning på +40 miljoner. Hon är rik som ett troll. Hon låter just nu renovera ett gammalt nyköpt hus. Byggarna bygger och hon är där och sopar och städar. Hon tycker det är onödigt att de med sin timtaxa ska städa. Det kan lika gärna hon göra.
De jag känner som gör så är för all del 100% etniskt svenska.