Citat:
Ursprungligen postat av
poppilo
Ni ska vara så jävla glada att det finns kriminella människor i samhället, för annars hade ni inte haft något jobb.
Tycker kriminella får ta emot för mycket skit av media och samhället. Utan kriminella hade inte funnits poliser advoktare med mera. Kriminella skapar massa jobb och drömmar till människor som vill jobba inom rättsväsendet.
SÅ ge fan i jiddra.
Visst är det så. Du har så klart rätt i ditt resonemang om att utan personer att gripa och lagföra hade de rättsvårdande myndigheterna inte haft någonting att sysselsätta sig med.
Ha i åtanke dock att hela rättsväsendet i Sverige sedan många decennier, kanske flera sekel, har infiltrerats av allehanda ordensväsen såsom t.ex. frimurarna, här är en lista på 2679 poliser, åklagare, advokater, jurister, m.m. som är frimurare i Sverige:
http://www.bakom-kulisserna.biz/news...an-politiker-/
Det finns över 15.000 frimurare i Sverige och dessa verkar i det fördolda och har inte Sveriges bästa i åtanke! De har sedan sekel tillbaka infiltrerat höga poster inom det svenska samhället, bland annat rättsväsendet, och det igger i deras intresse att skapa så mycket våld och terror i Sverige som möjligt för spela ut svenskar och "nysvenskar" mot varandra, genom den urgamla taktiken
divide and conquer/divide and rule.
Detta är varför man låter nuvarande situation i samhället i Sverige bero och till och med fortgå och eskalera, för då har man sedan, vilket redan skett på så många andra platser i världen under 1900- och 2000-talen, då man invaderat, bombat, ockuperat, m.m.
Lita aldrig på en frimurare! Det finns starka argument emot att det bland annat var frimurare som låg bakom allt ifrån mordet på Gustav III, den Franska revolutionen, Bolsjevikernas (Kommunisternas) maktövertagande i Ryssland och bildandet av Sovjetunionen, 1:a såväl som 2:a världskriget, m.m. Dessa män och kvinnor företräder bland annat globalistiska krafter som bara vill tjäna så mycket som pengar som möjligt och vissa vill rent utav förslava hela männskligheten!