Citat:
Det ligger någonting i att Baronen fick sin identitet från KISS. När han var barn blev han helt såld när han såg bandet i sin häftiga scenutstyrsel. Jag förstår honom. Jag själv tyckte de var häftiga när jag var barn. Jag minns när några ungar var med i "Småstjärnorna" och uppträdde utklädda till KISS, det var mina favoriter. Jag förstår att barn kan fascineras av dem. Jag hade säkert själv kunnat tänka mig att vara med i Småstjärnorna utklädd till KISS som 6-åring.
Baronen ville vara dem. Han har själv berättat att det enda han ville som barn var att bli rockstjärna, och ta över KISS. Detta tog sig uttryck i att han brukade sminka sig så han såg ut som medlemmarna, och sedan stå och mima till låtarna med sin gitarr. Hans farfar filmade honom när han gjorde det, och han tittade sen på filmen i timmar, på repeat. Det är här det blev ett problem. Rasks besatthet av att ta över KISS uppmuntrades av de vuxna runt honom, genom att filma och antagligen även berömma honom för sitt uppträdande. Han betedde sig även illa under sina uppträdanden, och slog sin bror och sin farmor, ett beteende som bara skrattades bort. När den unge Baronen sedan tittade på filmen i timmar på repeat, då såg man inte problemet i det och försökte få honom att göra något annat, han fick fortsätta.
Idag är han fortfarande den där lille pojken som bara vill att alla ska titta på honom. En kille som drömmer om att bli rockstjärna, trots en total avsaknad av musikaliska kvalitéer. Det får duga med YouTube istället, för där tittar i alla fall någon på honom. Där skickar han ibland ut sina låtar till sin publik i förhoppning att någon låt någon gång ska bli viral. För innerst inne vill han inte vara en kille som sitter och pratar i cirklar framför kameran. Han vill vara en världskänd rockstjärna.