Citat:
Ursprungligen postat av
Carrock
Okej, men även när det kommer till tex narkoman så skulle det inte vara trovärdigt att en åklagare driver detta vidare. Det är som sagt extremt ovanligt att man driver förtal som allmänt åtal. Det finns som sagt undantag som du är inne på.
Men oftast handlar det om personer som är i utsatta situationer, tex barn, någon med skyddade person uppgifter. Om förtalet får spridning i tex massmedia osv.
Om du kallar Rask för våldtäktsman och narkoman så tror jag fortfarande inte en åklagare kommer driva det som ett allmänt åtal, ......
Det finns folk som dömts för brott när de pekat ut verkliga våldtäktsmän på facebook, andra när de klistrat upp bilder på stan, och såna mål har drivits av åklagare, så jag ser inte riktigt varför det skulle skitas i bara för att det är Rask?
Extremt ovanligt, nej. Ovanligt, ja.
7 st domar i brottmål i år gällande förtal på Craime.se och jag tror att varenda ett av dem handlar om vuxna.
Några domar från Lexbase:
Citat:
En person dömdes i Falu tingsrätt den 17 februari 2025 för grovt förtal efter att ha spridit uppgifter om målsäganden på Facebook. Tingsrätten fann att inlägget, där målsäganden pekades ut som pedofil, var förtalsgrundande och inte försvarligt med hänsyn till uppgiftens allvar och spridning.
Citat:
Förtal i Facebookgrupp i Kalmar
2025-04-30 | Kalmar tingsrätt
Ärekränkning
Förtal i Facebookgrupp i Kalmar
En person döms till dagsböter för förtal sedan hen i en kommentar i en offentlig Facebookgrupp pekat ut en annan individ som dömd för brott.
Jag kan fortsätta och mata dig med mål av denna typ?
Går man över den gränsen då åklagare väcker allmänt åtal så kommer det inte hjälpa att det är en jobbig youtuber-idiot man har förtalat.