Citat:
Ursprungligen postat av
StorTuffBiker
Jag förstår vad du menar. Nej, jag brukar inte ha folk som kommer över och gapar och skriker, men vi får sätta det i en kontext. Rask hade helt klart betett sig passivt aggressivt som han alltid gör. Det är klart att man blir provocerad, och när spriten går in går omdömet ut och man kan göra en sådan sak. Det hade varit annat om det inte fanns en konflikt i grunden.
Nehej? För Rask har gjort sig känd som den mogna typen. Du glömmer bort att det här är mannen som senast i år fick ett raseriutbrott mot en äldre kvinna inne på matbutiken för hon inte höll tillräckligt avstånd. Det är mannen som satt och viftade med teleskopbatong efter att några ungdomar gjort ett busstreck. Han visade upp samma batong och hans pepparspray i en video. Han har som sagt i vuxen ålder, totalt nykter, gått över till hans mormors grannar och hotat just med att kasta ägg på deras hus om de inte slutar med att gnälla på hans stackars mormor. Utöver det är han känd som mannen som filmar sig själv när han sitter och bajsar på dass och som lever som en 16-åring som hoppat av gymnasiet fortfarande fastän han är 30+ och har flera barn att försörja. Han är som en ungdom, så busstrecken hör till hans personlighet.
Att han inte med 8-10 Pripps 7,2 innanför västen skulle kunna gå över och faktiskt ägga en fiendes uteplats är alltså helt otänkbart för dig med dessa vetskaper?
Att rask faktiskt skulle göra något har jag svårt att se.
Att han skulle hämta äggen och tomatsåsen, gå till mammans granne, kasta och smeta ner hennes uteplats, och sen gå hem. Nej känns inte troligt, latmasken lämnar knappt huset eller tomten om det inte är för att tjäna pengar, att bära tomatsås och ägg hem och använda det på någon annans uteplats är allderles för ansträngande för rask, han skulle ju behöva minst 3 dagars vila efter ett sånt "uppdrag".
Att skrika åt en gammal tant är inte lika jobbigt, rask fick göra det han älskar, öppna käften, han behöver inte röra sig en milimeter eller anstängra sig någonting.
Det enda rask orkar göra är sitta och tjoa i videos, att faktiskt ta sig någonstans utan att han tjänar pengar på det känns inte jätte troligt.