Citat:
Ursprungligen postat av
thaiman
Vidare så MÅSTE religionskunskap införas igen, varför? Jo något så självklart som 10 guds bud att lära in för att kunna leva ett vettigt liv kan väl inte vara så svårt.
Vi har redan religionskunskap i skolan och de 10 budorden är inkluderade vilket finns inom de tre Abrahamitiska religionerna. Såvida du inte menar någon form av kristendomskunskap eller teologi?
Citat:
Ursprungligen postat av
thaiman
vad fan ska jag läsa religionskunskap för om jag hatar det? 10 budord undantaget.
Kanske för att man ska få bättre förståelse för sin omvärld? Sverige är extremt sekulärt jämfört med resten av världen och det är snarare vi som sticker ut. Det kan därför vara bra att få en förståelse för folk som har en annan livsåskådning.
Citat:
Ursprungligen postat av
thaiman
Ska du ta studenten som den var tänkt från begynnelsen så ska du också klara av det, inte som i dag ALLA klarar sig, vilken jävla pisspolitik. Hur ska de duktiga kunna framstå som just duktiga om se dåliga väger in i samma korg?
Och hur ska en arbetsgivare kunna veta vad just den som söker arbetet kan prestera?
Bort med lallarmentaliteten, ställ krav, det tror i alla fall jag på.
Om alla klarar av det så har ju alla klarat av det. Sen är det verkligen inte alla som klarar av det och på vissa gymnasieprogram är det en hel del elever som inte har klarat av grundskolan. Sedan brukar även elever som inte tar studenten vara med och fira att man har tagit studenten. Där det är störst "problem" är på yrkesprogram men då är yrkeskurser och praktik det som säger något om eleven klarar av ett visst arbete. Många har jobb innan man är klar med gymnasiet och utan att klara av gymnasiet helt och hållet. Läser man studieförberedande däremot så är det just för att studera vidare eller ta enklare arbeten som inte kräver någon utbildning. I sådana arbeten hade det i många fall räckt med kunskaperna från grundskolan för att klara av arbetet.