Citat:
Ursprungligen postat av
TimTebow
Jag tycker inte att det är någon "choke" eller vad ni vill kalla det om AIK missar guldet. Man har spelat stabilt men har haft lite stolpe ut på slutet bara. Men ni som anser att gnaget chokear om de inte vinner guld vad gör då Bajen om de missar Europaplats och låter ett MFF som låg en mil bakom för ett tag sen gå om?
Det skulle inte heller vara någon ”choke”. Bajen landar i så fall på minst 57 poäng, vilket jag killgissar borde ha räckt till en andraplats vilket annat år som helst. 24 poäng under en höst är knappast ”pinsamma” siffror som du vill få det till.
Det är mff som gör en överjävlig höst snarare. Detsamma med Häcken som det ju var så givet ”skulle komma förbi” Bajen. Vad har mff för stats sen Rösler tog över? Sen serien vände?
Vi är dessutom ”första reserv” till Europa om vi nu skulle bli fyra, och jag känner mig väldigt övertygad om att någon av aik, Peking och mff tar cupguldet om inte vi själva gör det.
Det skulle såklart vara mer choke att tappa 10 poäng (efter att Linnér grejade straffen mot ösk) på de sju (?) sista omgångarna än att seriens egentligen bästa trupp äter upp ett avstånd man själva tillåtit bli pinsamt stort.
MFFs vår kommer fortfarande vara mer pinsam än Bajens höst, det förstår vem som helst.