Citat:
Ursprungligen postat av
RabiPunjabi
Hahahaahhahahahahahahahahahahahhaahhaahhahaha jävla luffare som beställer paket från Kina.
Till alla...
HUR VET DU ATT DU ÄR WT - DU BESTÄLLER PAKET FRÅN KINA
speciellt smink som är testat på grisar eller en kopia av en kopia rolex....
Hur ska de gå för svenska folket?
Du tänker inte längre än vad näsan räcker". Det finns mängder av bra anledningar att importera något. Jag reparerar äldre elektronik som gamla datorer och deras tillbehör. Då behövs det speciella reservdelar och dessa tillverkas/existerar enbart i just kina. Varför ? jo kineserna har köpt upp gamla patent och företag i västvärlden och tagit upp produktionen och deras lager av delar.
Väst företagen ansåg det inte lönsamt att sitta på stora lager och bryr sig inte om att olika maskiner och apparater behöver servas.
Gamla antika datorer får ett samlarvärde där en dator med 30 år på nacken kan kosta som 3-4 nya PC. Komponenterna till att hålla dessa vid liv existerar helt enkelt inte längre i västvärlden och går inte att handla någon annan stans ifrån. Samma gäller bildelar till äldre bilar,kameror,vitvaror och mycket annat.
Genom denna utförsäljning av teknik och patent så har västvärlden skapat ett beroende av Kina.
Som hobby företagare så kommer dessa avgifter hamna på kunderna som vill ha sina saker reparerade. Och kunderna vill helt enkelt inte betala dessa avgifter.