Citat:
Ursprungligen postat av
gotet
Detta är verkligen intressant för att inte tala om häpnadsväckande information. Så Magnus Söderman har njutit av unga tjejer på bordeller i Tyskland. Och detta är svenskarnas kyrka andliga ledare vi talar om. Undrar vad hans församling skulle anse om detta?
Magnus Söderman är en livsnjutare som gillar dyr och sällsynt sprit. Vem kunde ana att han även gillar att köpa samt avnjuta unga tjejer. Att gå på bordeller kostar stora summor pengar så det här är ännu ett bevis på välståndet de här männen lever i.
Vad vet du om Dan Erikssons, Jalle Horn och Björn Björkqivst? Är även de flitiga bordellbesökare?
Har mest info från tiden i Tyskland. Jalle och Björn var inte medarbetare då.
Men då du är intresserad av kostnader kopplade till projektet kan du få lite info om det.
Huruvida Dan springer på bordell, har jag ingen info om.
Dan har flera gånger utmåla sig själv och Magnus som att dom skulle ha levt proletär-liv i Tyskland, vilket inte riktigt stämmer.
Dan och Magnus nöjde sig inte med att bo i ettor i en sunkig förort med låg hyra.
Utan båda hade stora lägenheter i fina områden. Dan hade tom egen uteplats som var på taket till lägenhetshuset. Där det naturligtvis anordnades middagar med respektive familjer med wienerschnitzlar, alkohol i alla sorter och ädelost.
Dan började med att hyra ett rum av sin chef för en billig summa på hans dåvarande arbetsplats för att få ner kostanden då han fortfarande jobbade som vanlig arbetare. Sen fick han idén att säga upp sig och jobba heltid åt projektet, då skulle man naturligtvis ha en stor lokal, man köpte även Macs för 3ggr priset Windows -burkar med samma prestanda.
Dan är en hängiven supporter av både Hammarby och Union Berlin, där han flera gånger rest enkom till Stockholm för att se Bajen spela. Han var på plats på den utsålda matchen när Bajen gick upp i Allsvenskan, där han förmodligen fick pröjsa dyrt för svarta biljetter. (Tror ni han tog detta ur egen ficka?)
Han och Magnus gick ofta på Unionens hemmamatcher, som visserligen lirade i andra ligan då, men där hinkade man både bärs och vräkte i sig rått kött med bröd, som tydligen är någon tysk klassiker.
Detta finansierades naturligtvis av gissa vilka? Medlemmarna.
Dan och Magnus hade även hjälp av en ung man vid namn Matti Aka "Snus" med finskklingade efternamn som jag tyvärr glömt.
Matti fick naturligtvis ingen lön av Dan, utan arbetare för husrum, kanske fick han en Lidl-kasse med nudlar på extrapris en gång i månaden också. Den gode Dan kunde naturligtvis inte pröjsa för en sliten etta i någon förort utan bostaden som erbjöds var en soffa på kontoret.
Att Dan och Magnus skulle praktisera den folkgemenskap dom påstår sig värna om, så han kunde bo som inneboende hos någon av dom var naturligtvis inte aktuellt.
Matti jobbade då helt gratis åt Dan i princip dygnet runt, han var deras bitch med att koka kaffe, rulla cigg, städa, och skötte även hela deras logistik med webshoppen, där det ska skrivas ut fraktsedlar, packas ordar och lämna dessa till speditören. På sin höjd tillhandahöll nog Dan en stulen rostig trampcykel som hjälpmedel till detta.
Matti drev även flera poddar bakom paywall, och skötte oftast deras "fredagspub" en livesändning med musik och svammel till sent på nätterna.
Matti försvann spårlöst efter att ha träffat någon polsk brud och skaffat egen lägenhet, förmodligen fick han även ett vanligt jobb där han kunde jobba 40 timmar veckan med lön istället för 24/7 gratis.
Så att Dan och Magnus lever gott på medlemmars pengar och detta projekt är till för att göda sig själva kan bara en idiot neka till.