Citat:
Ursprungligen postat av
All.
Jo, sant. Killen har inte ens bemött anklagelserna ännu och det kan ju faktiskt finnas skäl till varför han inte har gjort det.
Men det gör ju inget annat än att lukta svinstia när han väljer att inte bemöta anklagelserna på något vis. Om han hade känt noll skuld till anklagelserna så vore det väl lämpligt att lämna ett meddelande någonstans, kan jag tycka.
Hade jag varit oskyldig så hade jag skrattat bort det hela tills polisen kom och hämtade mig. I det här fallet tror jag att det finns en tyngd i anklagelserna, eller delade åsikter/tolkningar om vad som verkligen har hänt. Därför, tror jag, han håller käften.
Nu är jag inte "medietränad" men om jag hade anklagats för detta och visste att jag var 100% oskyldig så hade jag gjort ett statement tidigare i veckan. Något i den här stilen:
"Hej, det har i veckan kommit fram fruktansvärda och allvarliga anklagelser mot mig. Jag kan försäkra att jag är oskyldig till vad som påstås och att detta otvivelaktigt kommer att framkomma i en eventuell utredning och domstol. Alla som känner mig vet att det förhåller sig så. Jag tänker emellertid pausa all verksamhet på sociala medier samt mina framträdanden fram till att denna situation blivit helt utredd. Med vänliga hälsningar Soran.
"
Eller tänker jag fel här? Det hade kanske gjort mig till fritt villebråd för kvällspressen, men de flesta hade ju ändå citerat mitt statement.
Som det är nu är det ju bara ett stort svart hål av spekulationer och rykten.
Det ser inte bra ut.