Citat:
Ursprungligen postat av Nex101
Vad exakt är effekten av Kratom och Krypton.
Effekten av dessa preparat kan lite liknas vid en lättare opiats påverkan, såsom t ex Kodein eller Tramdol kanske, dock inte med de smärtstillande egenskaperna som dessa preparat har. Eller egentligen är väl den jämförelsen att ta i lite också, men för att försöka beskriva effekten så blir det ju lättare om man jämför med någonting som många känner igen sig i.
Kort kan man säga att man kan få uppleva viss upprymdhet, ökat socialt intresse, bekymmerslöshet, lugn och harmoni samt ett allmänt välmående. Dock skall man komma ihåg att det inte är alla som upplever dessa effekter. Vissa personer, eller en rätt stor del personer vad jag har förstått, upplever endast de negativa bitarna efter en konsumtion. Biverkningar kan vara illamående, magont, huvudvärk, skakningar(ganska likt den sk "kaffe-darren, något som inte är så konstigt då växten tillhör samma kategori som kaffeplantan). Sådana biverkningar uppträder oftast vid överdosering, men vissa drabbas av dem även vid låga doser, men så är det även så att vissa människor är överkänsliga mot t ex Kodein också, även om man inte skall dra parallellerna alltför mycket till opiater då det verkligen inte är samma saker.
Kratom brukas med fördel max 2-3ggr/vecka då toleransökningen är stor och man "eldar för kråkorna" vid allt för frekvent bruk. Om man använder substansen under en längre sammanhängande period så kan man drabbas av lättare avvänjningssymtom såsom t ex magproblem, frossa/svettningar, huvudvärk och en lätthet att falla i gråt(ganska specifik biverkning av Kratom). Dock så håller detta mycket sällan i sig längre än två dagar, och ytterst sällan längre än tre dagar.
Kratom är såvitt jag har kunnat utröna ganska harmlöst då det t ex är omöjligt att överdosera med dödlig utgång då man vomerar ganska omgående vid för höga doser. Och även om det är obehagligt så går det över relativt fort. Risken för beroende finns som med alla droger, men med skillnaden att de positiva effekterna då avtar efter t ex 3-4 dagars regelbunden användning. Kratom kan klassas som en lätt drog med rätta, även om man skall ha respekt för det som med alla droger och jag uppmanar definitivt ingen att överdosera eller använda mer än någon gång per vecka max. Fördelen för att minska ett ev. beroende ytterligare är ju att det väldigt dyrt och man är ju oftast inte villig att slänga ut stora summor pengar på något som tappar effekt rätt så snart vid för frekvent användande.
Min personliga erfarenhet är att till en början så fungerade Kratom i stort sett lika bra som ångestlindring såsom bensodiazipiner gör, men eftersom jag använde det alldeles för frekvent så fick jag mig en dyrköpt läxa då jag nu, trots 2-3 års uppehåll inte får någon effekt alls av substansen längre och då har jag bara för någon vecka sedan även testat Krypton som många säger är väldigt potent. Jag upplevde enbart bieffekterna av det hela och kommer inte att slösa mer pengar på detta, även om jag kanske någon dag testar 15x igen för att vara säker på att det inte bara var Krypton jag inte tålde...
Jag slår dock vad om att även Kratom kommer att narkotikaklassas rätt snart eftersom det hypas så pass mycket kring t ex Krypton, så det kanske är bäst att passa på att testa innan det sker om man nu känner för att vidga sina vyer.
Mycket mer utförligare än såhär tänker jag inte skriva, men är du intresserad så finns det mängder med information att läsa på nätet. Bara att googla på
Peace!
//Sin