2020-05-14, 10:40
  #17713
Medlem
shurasAcolytes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Existensen
Hey! Jag har tidigare sätt några skriva om någon super nice hög kvalitet stark röd strain som inte är ifrån tt eller ss. Kan någon pma om vart den finns?

Har någon beställt ifrån typ usa utan problem?

Har någon tips på en strain som kan mildra extrem kronisk dissociation (dpdr) eller kronisk ögonmigrän skulle det uppskattas jätte mycket!

Tror inte kratom kommer göra så mycket för kronisk dissociation (dpdr). Kan bli komplicerat att självmedicinera mot den typen av problematik, har du besökt läkare för det? Vill inte verka avfärdande men det låter som något en specialist borde hantera medicineringen för. <3
Citera
2020-05-14, 11:28
  #17714
Medlem
Skitsnabbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Existensen
Hey! Jag har tidigare sätt några skriva om någon super nice hög kvalitet stark röd strain som inte är ifrån tt eller ss. Kan någon pma om vart den finns?

Har någon beställt ifrån typ usa utan problem?

Har någon tips på en strain som kan mildra extrem kronisk dissociation (dpdr) eller kronisk ögonmigrän skulle det uppskattas jätte mycket!

Har hört både och faktiskt. Vissa har fått hjälp, vissa har det förvärrats under tiden det verkat.
Om du testar så börja med en väldigt liten dos och höj efterhand. Jag skulle börja med 1 kryddmått.
Öka sedan lika mycket efterhand.
Men framförallt så få professionell hjälp av läkare som verkligen förstår ditt problem, och inte bara skriver ut random medicin. Många här har gått den vanliga vägen genom sjukvård och mediciner som gjort oss beroende, och haft svårt att sluta. Tyvärr så styr läkemedelsindustrin helt när det gäller att dölja symtom. Oftast inte bota utan man vill gärna ha ett livslångt beroende.

Kratom är ett fantastiskt medel mot en rad problem. Håller man sig till rekommenderade doser finns inga eller mycket få biverkningar. Tyvärr så tappar industrin pengar om man skulle få medicinera sig själva. Man argumenterar då ofta med att man inte kan veta vilka biverkningar som skadar. Hur många har läkemedel?
Citera
2020-05-14, 16:26
  #17715
Medlem
KillingSpres avatar
Provat Red Horn ifrån SS nu också. Jävligt nice sort, blev helt varm och avslappnad i kroppen med en hel del energi att göra massa ärenden.
Citera
2020-05-14, 19:12
  #17716
Medlem
Skitsnabbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KillingSpre
Provat Red Horn ifrån SS nu också. Jävligt nice sort, blev helt varm och avslappnad i kroppen med en hel del energi att göra massa ärenden.

Blir för slö och trött på röda. Tacka vet jag min favorit i all lägen Grön Malay från rätt leverantör. Tar stress, dimhjärna, sömnlöshet, allergi och ont som fan i ländryggen efter nästan 2 mils promenad. Blir skönt nöjd och vänligt inställd till alla. T.o.m grannen som håller ett jäkla liv med fester på nätterna mitt i veckan. Det blir att handla 1 kg nästa gång, för det finns riska att den tar slut nu med lev. i Coronatider.
Citera
2020-05-14, 21:37
  #17717
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av krattekid
För satan grabben lägg ner att blanda med Tramadol. Skitfarligt och risken är djävligt stor att du får andningsdepression.
Googla på Krypton. 10-12 ungdomar dog i Sverige för några år sedan.

Iofs inga större prob om du inte blandar skiten. Kratom går ur kroppen på 24 t

Folk som blandar och snackar om detta påskyndar myndigheternas mål att stoppa kratom.

Ja, förstått det nu korkat av mig. Tack. Tramadol till Kratom är ok för att lindra at, men inte omvända.
Citera
2020-05-14, 21:39
  #17718
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av shurasAcolyte
Fel håll. Kratom och sedan andra opiater är inte optimalt. Kratom funkar bättre om du vill sluta med opiater. Mitragyna Speciosa är en farmakologiskt ganska komplex växt, skulle inte förvåna mig om det blockerar mu-receptorerna om du använt mycket av det.

Ja, du har rätt. Skit också att man är korkad och inte läser på innan. Tack för svar.
Citera
2020-05-15, 08:30
  #17719
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av King Devil
Ja, förstått det nu korkat av mig. Tack. Tramadol till Kratom är ok för att lindra at, men inte omvända.

Ja vi får alla hjälpas åt att upplysa och rätta till när det blir fel. Preparatet är relativt nytt, så all info har inte gått ut till alla.
En fantastisk växt som hjälpt många med olika former av beroenden. Tycker alla ska ha i tanken att man vill att det ska försvinna, för att det snor för mycket inkomster från läkemedelsindustrin. Kratom har mycket få och inte allvarliga biverkningar. Men har en om man blandar med opiater, och det är andningsdepression. Läkemedelsindustrin skulle älska om fler tar kratom fel, för då kan man motivera ett totalt stopp. Just nu är det under utredning, och får köpas och handlas med, men ansvaret ligger på brukaren att inte inta oralt, eller göra blandningar av dagsdoser.

I USA har man försökt stoppa flera gånger men inte lyckats.

Rätta mig någon om jag tolkat lagen fel.
Citera
2020-05-16, 08:36
  #17720
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av shurasAcolyte
Ush, låter jobbigt... Bara att hålla hårt i hatten. Du skall vara försiktig med vilken typ av ämnen du medicinerar med för dessa problem du beskriver. Håll dig borta från benzodiazepiner som valium och xanor mfl. De fungerar VERKLIGEN men i slutändan så gör det bara saker värre, tro mig. Har problem med stress och ångest och följande sömnsvårigheter, snarlik situation som din. Jag använder TTs gröna malay för att slappna av på kvällen och white elephant under dagen för att fokusera. I slutändan så måste sitationen ses över och rutiner ändras men som en kortvarig hjälp så fungerar dom under och är betydligt säkrare än benzo-preparat.

Ja har bestämt mig för att inte ta några mediciner för detta. Har folk i bekantskapskretsen som haft samma problem, och berättat. Det är därför som jag gick in här på forumet då jag blev rekommenderad. Hon berättade om kratom, men jag visste inte, och hade aldrig hört talas om kratom. Ville veta lite mer.
Har nu beställt av den där nya eco butiken. Hon hade hemma en sådan där malay du beskriver. vet inte om den var grön eller röd eller någon annan färg. Fick lite mer än en tesked av henne uppblandat med citonsaft och iste. Jäklar vilken dröm. Det kickade in redan efter en halvtimma och satt i hela dagen. Var lugn och fin, utan minsta stress. Hjärndimman var som bortblåst, och kunde sitta med ungarna och spela spel utan att bli irriterad. Hur fan kan det vara så enkelt? Detta får ju en att känna hopp om tillvaron. Men precis som du säger så måste man ta tag i problemet att säga stopp. Behöver komma bort från firman och inte ha den i skallen dygnet runt. Men det är ju så jädrans spännande och roligt. Behöver lägga in perioder av vila och återhämtning, säger min bekant. Behövs nog någon att snacka med också är jag rädd. Ska testa idag igen. Hoppas det kan fungera för sömnen också. Sov lite bättre faktiskt.
Citera
2020-05-16, 08:39
  #17721
Medlem
Blev ganska grovt beroende av sörjan i vintras, tog 12 g per dag. Det var ett jävla helvete att kliva av... Hade extremt svårt att sova
Citera
2020-05-16, 10:08
  #17722
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SkeleMancer
Blev ganska grovt beroende av sörjan i vintras, tog 12 g per dag. Det var ett jävla helvete att kliva av... Hade extremt svårt att sova
Ja, just att inte kunna sova är hemskt, som gör att dagarna typ första veckan känns ännu sämre. Detta är något jag aldrig upplevde när jag försökte sluta med alkohol förr i tiden.
Citera
2020-05-16, 21:39
  #17723
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SkeleMancer
Blev ganska grovt beroende av sörjan i vintras, tog 12 g per dag. Det var ett jävla helvete att kliva av... Hade extremt svårt att sova

Att inte kunna sova är det minsta problemet efter ett tungt missbruk, så ett jävla helvete är nog en överdrift vilket du ska vara glad för.
Citera
2020-05-17, 01:05
  #17724
Medlem
JojjeMeduzas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av whosEHT
Hur är kratom från prylshoppen? Jag vet att dom är betydligt mycket dyrare än andra sidor, men just pga av att dom har postförskott skulle det vara väldigt smidigt just nu, så håller deras lika bra kvalite som från andra sidor?
Själv så köper jag endast av PS och det är en av anledningarna att de har postförskott. Har inte provat de andra shopparnas kratom, men det som jag köper från PS fungerar jättebra och det tar bort min ångest.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in